Po 40 latach powraca JAZZ CLUB DWOREK!
Po 40 latach powraca jedno z ważniejszych miejsc na jazzowej mapie lat 70. i 80. nie tylko Krakowa, ale też Polski – Jazz Club Dworek!
Co łączy takich artystów i zespoły jak: kwartet Janusza Muniaka, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Waglewski, Osjan, Laboratorium, Jazz Band Ball Orchestra, Andrzej Zaucha, Krystyna Prońko, grupa Düpą i Püdelsi, Marek Bałata, Jacek Kochan, Chwila Nieuwagi, a także Maanam i Dżem? Wszyscy grali w Jazz Club Dworek! Miejsce to powraca, ale już w nowej formie, mamy jednak nadzieję, że stanie się przestrzenią spotkań artystów, twórczym tyglem i miejscem kreującym kulturę i sztukę.
W Krakowie lat 70. i 80. tylko w kilku miejscach można było posłuchać jazzu, ale też rocka z najwyższej półki. Jednym z nich był mieszczący się w zabytkowych piwnicach Dworku Białopradnickiego klub, prowadzony przez Antoniego Krupę, Andrzeja Radnieckiego i Wojciecha Chmurowicza. Przez to miejsce przewinęli się najwięksi polskiego jazzu, artyści z Krakowa i całej Polski. Jak wspomina w swojej książce „Miasto błękitnych nut, czyli historia krakowskiego jazzu i nie tylko…” Antoni Krupa: „Dworek Białoprądnicki w pewnym okresie stał się mekką młodego pokolenia krakowskich jazzmanów. Były tam znakomite warunki do organizowania prób, odbywały się regularne koncerty”. Z Dworkiem związana jest również historia zespołu Püdelsi. Swój niepokorny muzyczny szlak rozpoczynała tutaj najpierw grupa Düpą, potem wywodzący się z niej Püdelsi. Lider grupy, Andrzej „Püdel” Bieniasz, wspominając to miejsce stwierdza: „Dworek Białoprądnicki był dla nas nie tylko miejscem prób, ale również miejscem, gdzie wielu artystów mogło tworzyć, korzystając z artystycznej wolności, o którą niełatwo było w czasach stanu wojennego, komuny i cenzury”.
Dworek Białoprądnicki wraz JAZZKULTURĄ chcą znów wskrzesić tę twórczą atmosferę. W tym samym miejscu, ale w nowej odsłonie, od 18 czerwca wznawia działalność Jazz Club Dworek. Opiekować się nim będzie redakcja JAZZKULTURY oraz kreatywna ekipa Dworku Białopradnickiego. Na klubową scenę zapraszani będą uznani artyści jazzowi, ale nie tylko, a muzyka rozbrzmiewać będzie już nie tylko w radiowym eterze JAZZKULTURY, ale też na scenie Jazz Club Dworek. Odbywać się tu będą koncerty, sesje improwizowane, spotkania z artystami, jam session. JAZZKULTURA będzie tu przeprowadzać wywiady, realizować programy telewizyjne i audycje radiowe. Nie zabraknie też wydarzeń okazjonalnych, takich jak: promocje płyt, benefisy, jubileusze działalności artystycznej, pokazy filmów, wystawy, a czasem wspólne oglądanie meczu. Jazz Club Dworek będzie też pełnił rolę klubu festiwalowego podczas różnych wydarzeń.
Więcej informacji: