Niewiele miast w Polsce może się poszczycić tak długą historią i tradycją, obfitującą w cenione nazwiska i ważne inicjatywy, co Kraków. Niewielu też pamięta, że to właśnie Dworek Białoprądnicki był jedną z pierwszych jazzowych enklaw w tym mieści. Dlatego właśnie ze Studia Nagrań im. Janusza Muniaka nadaje JAZZKULTURA, której celem jest m.in. przywrócenie jazzowej tradycji. JAZZKULTURA to nie tylko radio, ponieważ jej redaktorzy są zaangażowani w produkcję wydarzeń oraz materiałów wideo m.in. we współpracy z Dworek TV.

Dlaczego jazz i kultura? Jazz w Krakowie nie jest tylko historią, ale codziennością, tętniącą życiem częścią miejskiej tkanki. Brakowało jednak podmiotu, który skupiałby jazzowe, nie tylko krakowskie, środowisko, informował o wydarzeniach, oddawał głos artystom i prezentował ambitną muzykę zarówno znawcom jazzu, jak też wszystkim, którzy oczekują twórczości na wysokim poziomie. Przez długi czas funkcję tę pełniło JazzRadio nadające w Krakowie i w Warszawie, które powstało w latach 90. i działało do 2006/8 r. Co ważne, nie skupiało się ono tylko na jazzie, ale proponowało także inne gatunki muzyczne, jak też audycje kulturalne. Właśnie taką ideę radia ma zamiar kontynuować JAZZKULTURA.

Dworek powrócił do radiowo-jazzowej tradycji najpierw poprzez współpracę z RadioJAZZ.FM, teraz poprzez własną stacje radiową JAZZKULTURA. Trzonem redakcji stali się ludzie z wieloletnim doświadczeniem: dziennikarze, producenci, animatorzy kultury, pracownicy instytucji kultury, a także sami artyści. Wszyscy za cel obrali sobie dbałość o prezentowanie treści oraz muzyki na najwyższym poziomie, zapraszanie muzyków na koncerty live oraz prezentację małopolskiej, jak też polskiej sceny jazzowej, ale nie tylko.

Skip to content