AUDYCJE

Audycja bez granic Stanisław Słowiński zaprasza w podróż po krajach, kontynentach, stylach i gatunkach. Muzyczny pamiętnik z podróży z muzyką dookoła świata; jazz, muzyka elektroniczna, muzyka świata; wspomnienia z tras, podróży. Opowieść o muzyce bez granic.Stanisław Słowiński - zdjęcie
Audycja freewolnaJakub Gucik zaprasza na muzykę spontanicznie improwizowaną.Jakub Gucik - zdjęcie
Autostopem przez Amerykę – audycja Kamila “Zielonego” Zielezińskiego ma na celu zapoznać słuchaczy z mitem amerykańskiego barda, trubadura – podróżującego przez życie, niejednokrotnie borykającego się z problemami egzystencji oraz fizyczności. Motywem przewodnim będzie artysta, w głównej mierze solista, opisujący na swój sposób otaczającą go rzeczywistość.  Dominować będzie szeroko pojęty amerykański folk, rejestrowany od lat 50-tych ubiegłego wieku do dzisiaj.
Backstage kulturalny
Backstage to nie loża. To miejsce, w którym bije serce każdego wydarzenia kulturalnego. Kręcą się po nim artyści, producenci, obsługa techniczna – wszyscy ci, których praca wpływa na efekt końcowy. To tam, w gwarze rozmów i energicznych działań rodzi się sztuka. Backstage to wszystko to, czego nie widać. Kultura od kuchni. Rozmawiamy z ludźmi, dla których to codzienna perspektywa i fascynująca przestrzeń. Słowo i muzyka. Zaprasza Ula Nowak.
Bass, bębny i inne instrumenty – w audycji tej Jacek Kochan zaprezentuje różne funkcje sekcji rytmicznych w jazzie na przełomie ostatnich 60 lat, od dixielandu, swingu, bebopu do dzisiejszego bardzo szeroko rozumianego jazzu i muzyki improwizowanej. Pojawią się tu muzycy z całego świata, zarówno bardzo znani, jak też ci mniej rozpoznawani, ale za to bardzo interesujący. Oczywiście w audycji nie zabraknie polskich jazzmanów.Jacek Kochan - zdjęcie
Brzdęki – to przestrzeń dla dźwięków szarpanych i wieczór pełen magii drgających strun, w którą zabiera nas Karol Ochodek . Godzinna podróż, biegnąca od muzyki etnicznej, przez klasyczną aż po rozrywkową. To szczególny czas współbrzmienia niesamowitych kultur, wielkich osobowości muzycznych i niezgłębionych tajemnic instrumentów z gitarowej rodziny.Karol Ochodek - zdjęcie
Cząstki elementarne – audycja o fascynacjach i zauroczeniach. O przestrzeni publicznej jako katalizatorze osobliwości w kulturze i sztuce. O fenomenie kultury jako podstawowym budulcu naszej egzystencji. I na poważnie i z dystansem. Jak to w pandemii. Z artystami i o artystach. W dziedzinach będziemy przebierać dowolnie. Można się także spodziewać…całkiem prywatnych przemytów. Zaprasza Dorota Halberda.Dorota Halberda - zdjęcie
Czwartkowe noce grozy – Czwartkowe noce grozy w JAZZKULTURZE! W każdy czwartek w godzinach: 22:00 – 23:00 
Autorskie audycje z pogranicza Trash Metalu, Hard Core, Hard Rock, Punk Rock, Grunge, Industrial itd.
W każdym tygodniu kolejni autorzy przedstawiać będą swoich ulubieńców, źonąć ogniem, odprawiać dziwne rytuały, ale również powracać do przeszłości i z łezką w oku wspominać jak to kiedyś było fajnie. Raz w miesiącu autorzy połączą siły we wspólnej audycji.
W każdy czwartek, po godzinie 22 będzie naprawdę groźnie! 
Czy to jazz, czy nie jazz? – audycja prowadzona przez członków JAZZKULTURY. Co tydzień wybrani członkowie redakcji przynosić będą utwory niejednoznaczne gatunkowo i dyskutować czy to jeszcze jazz, czy już nie.
Do dzieła! Rozmowy o twórczości – Jak powstaje wiersz? Czy rzeźbiarzowi przeszkadza hałas? Czy komik śmieje się pisząc żarty? Zaproszeni przez Łukasza Wiśniewskiego goście oprowadzą nas po zakamarkach swych procesów twórczych.Łukasz Wiśniewski - zdjęcie
Dźwięki z drewna – temat przewodni audycji to muzyka akustyczna, głównie instrumenty strunowe, zero kabelków, wszystko czyściutko lub brudniutko, ale naturalnie. Będzie new acoustic, jazz, gypsy, folk, ethno, bluegrass, americana i nawet jakieś country się pojawi, i to nie raz. Nie będzie encyklopedycznie, a raczej na luzie. Zaprasza Maciej Trifonidis.
Flamenco to audycja, w której Marysia Światłoń opowiada o sztuce flamenco. Robi to nie tylko z perspektywy samej muzyki i rytmu, ale uwzględnia także kontekst historyczny i kulturowy związany z tą sztuką. Pojawiają się tu zatem znani (lub mniej znani) artyści, nawiązania do historii i mitów flamenco oraz teksty pieśni, wraz z ich tłumaczeniem oraz symboliką. Przy okazji obalone zostaną liczne stereotypy narosłe wokół flamenco.
Flet i JazzLeszek Hefi Wiśniowski prezentuje nagrania i sylwetki flecistów, od początków jazzu do współczesności.
Groove BeatsHirek Wrona prezentuje zestaw dźwięków gdzie będzie dominował soul i funk – pochodzących z płyt zarówno klasycznych jak i współczesnych.
Atlantic, Stax, Tamla Motown, Polydor czy Westbound to klasyczne źródła fantastycznych płyt. Jednak jest też potężna armia współcześnie działających małych wytwórni wydających krążki piękne z dźwiękami osadzonymi w tradycji soulu i funku. Autor nieustannie poszukuje albumów ciekawych i niosących brzmienie będące fuzją wszystkiego co wydarzyło się przez ostatnie 60 lat w światowej muzyce. To nie tylko piękne melodie, ale i cudowny puls poparty przejmującymi tekstami. To również niebywała energia, którą można zdefiniować trzema słowami: dusza, pot i miłość.
Ja swoje, on swoje – audycja, w której dwóch prowadzących – Krzysztof Pietraszewski i Jakub Gucik będzie dzielić włos na czworo, dyskutować i spierać się na temat różnych zjawisk i trendów w muzyce nowej, we wszystkich jej przejawach gatunkowych. Każda audycja będzie zaskakująca, tak dla słuchaczy, jak też dla redaktorów. Pietraszewski i Gucik, pozornie pochodzący z jednego środowiska „koledzy od współczechy” mają na jej temat często skrajnie odmienne opinie.
Jazz Club Dworek i okolice – to opowieść o jazzie w Dworku Białoprądnickim, ważnym ośrodku na kulturalnej mapie Krakowa, gdzie na przełomie lat 70. i 80. działał klub jazzowy. Narrację tej historii nakręcają archiwalne i nigdzie nie publikowane fotografie z koncertów, a całość ilustrują nagrania czołowych polskich artystów, którzy tam występowali. Prowadzą Bogdan Chmura i Wojciech Prażuch.
Jazz Flow to audycja, w której Hirek Wrona będzie opowiadał o klasycznym jazzie z lat 50 i 60 oraz w której będzie prezentował nagrania z tego właśnie okresu. 
Te dwie dekady zmieniły światowy jazz i całą muzykę popularną w sposób, który znamy dziś. Jazz nowoczesny, na początku którego rozwijały się bebop i cool to przestrzenie twórcze, które zostały zdefiniowane w latach 40 i 50. W latach 60 rozwinął się free jazz i fusion. 
Zostało nagranych wówczas mnóstwo fantastycznych płyt, które stały się nie tylko klasykami jazzu, ale i przeszły do kanonu światowej muzyki. To właśnie o nich autor będzie opowiadał i to z nich będzie prezentował muzykę w swoich audycjach. Wiele z nich – szczególnie tych w wersjach winylowych jest nieco zużytych przez odtwarzanie ich przez ostatnie dekady. Teraz autor chce podzielić się swoja fascynacją jazzem ze słuchaczami radia JazzKultura.
Jazz i Grzech – drąży i chłonie Grzegorz Telega. Wywiady i granie na żywo. Zaproszeni goście słyszą pytania dotyczące ich muzycznej drogi, najbliższych planów zawodowych, pasji i codziennych zmagań z prozą życia. Naprzeciwko prowadzącego siadają znani, ale i ci na dorobku. Niekwestionowaną atrakcją audycji są występy na żywo, nierzadko w kilkuosobowych składach. Ponadto w audycji także sylwetki wielkich artystów ze wszystkich stron świata.
Jazz i muzyka świataMery Zimny i Maciej Trifonidis prezentują wybór muzyki, która powstaje na peryferiach jazzu i tzw. world music. Będą to często dalekie wyprawy i muzyczne podróże do ciekawych, mniej znanych miejsc.
Jazz jest jak przysiady, ale nie tylko… – audycja o analogiach pomiędzy muzyką, sportem, kulturą, a także koncerty na żywo. Zaprasza Maciej Trifonidis.Maciej-Trifonidis - zdjęcie
JAZKULTURA OBSERWUJE – Redaktorzy JAZZKULTURY dyskutują, analizują, informują,  prezentują nowe wydawnictwa, ciekawe zjawiska w kulturze i sztuce, poruszają tematy społeczne, ale również prowadzą spontaniczne rozmowy w JAZZKULTURALNYM gronie.
Mapa ŚwiataMery Zimny i Maciej Trifonidis będą się łączyć z naszymi rodakami, ziomami 😉, ludźmi kultury, artystami, mieszkającymi w różnych, często odległych i egzotycznych zakątkach świata. Rozmowy kręcić się będą wokół muzyki, kultury, życia codziennego, ale też wielu ważnych spraw światopoglądowych. Dowiemy się jak tam jest, jak się żyje i co dzieje się w sferze kultury. Przede wszystkim jednak poznamy charakterystyczną dla tych zakątków muzykę.
Muzyka dla ludzi – wywiady z artystami i ludźmi kultury o muzyce ich życia, inspiracjach, twórczości i historie o tym, jak to się stało, że dziś grają lub słuchają takiej muzyki, a nie innej… O muzyczne opowieści zaproszonych gości wypytuje Miłosz Skwirut.Miłosz Skwirut - zdjęcie
Muzyka Na SzczytachAndrzej Wodziński prezentuje muzyków, aktorów, artystów, tych ze szczytów kariery i tych którzy dopiero tam zmierzają. Audycja o muzyce niepospolitej, teatrze, teatrze muzycznym, muzyce w teatrze i śpiewających aktorach. Muzyka filmowa, filmy muzyczne, filmy i książki o muzyce i muzykach. Wybierzemy się też na szczyty dosłownie, aby przybliżyć słuchaczom muzykę etniczną Bałkanów, Karpat czy gór Armenii i Gruzji… Audycja odkrywa ludzi, filmy, książki, spektakle, miejsca i wydarzenia, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach serwisów informacyjnych. Na antenę będziemy również przemycać… muzykę poważną!
Muzyka od Byka – audycja, w której Jakub Byczek zabierze Was do świata muzyki Soul – R&B. Nie zabraknie groovowych funczurów oraz kojących neo-soulowych ballad. Pełen przekrój dobrej muzyki nie ograniczonej miejscem i czasem.
Muzyka Orientu z Bliskiego WschoduWassim Ibrahim zapoznaje słuchaczy z historią muzyki orientalnej od czasów Mezopotamii aż do dziś, odmalowując przekrojowy obraz powstającej przez tysiąclecia kultury muzycznej Bliskiego Wschodu.Wassim Ibrahim - zdjęcie
Muzykoteka – audycja, po której możesz wszystkiego się spodziewać. Odkrywaj nowe nurty, wspominaj stare gatunki, daj się zaskoczyć eksperymentom. Skonfrontuj się z tematem odcinka albo razem z gościem poszperaj w płytach! Bez ograniczeń gatunkowych. Zaprasza Krzysztof Pietraszewski.Krzysztof Pietraszewski - zdjęcie
Nie samym jazzem żyje GrzechGrzegorz Telega o szacunku do Roberta Smith’a, o zazdrości wobec Chrisa Cornella, o fascynacjach Pattonem, Biafrą, Litzą, Titusem, Budzyńskim i wieloma innymi. Nie poznacie Grzecha 😉
Audycja w ramach cyklu Czwartkowe noce grozy.
Oczami flanera – ta audycja to spacer ulicami Krakowa podczas, którego każdy przystanek to kolejna historia. Przechadzka okraszona dużą ilością muzyki i wygodna, bo z pozycji fotela, ale wymagająca wysiłku wyobraźni, by łatwiej było poznać to, co miasto odkrywa tylko w kuluarach. Zaprasza Maciej Nyzio.Maciej Nyzio - zdjęcie
Od słowa do słowa to barwny patchwork złożony z obecnych w rozważaniach, opowieściach i rozmowach słów, zszyty szlachetną nicią dźwięku. Zaglądamy tu do literatury, poezji, filozofii i malarstwa. Gościmy tych, których życiem sztuka, wsłuchujemy się w ich historie. Zapraszamy Artystów młodych, by i oni oprowadzili nas po swoich Światach. Stwarzamy przestrzeń bezpieczną i czułą. Zaprasza Tadeusz Marek.
Opowieści z czasów końca to audycja opowiadająca w mroczny i osobliwy sposób o czasach końca. Słuchowisko przeznaczone jest dla osób otwartych na alternatywne częstotliwości. Zaprasza Kamil “Zielony” Zieleziński.
Audycja w ramach cyklu Czwartkowe noce grozy.
W audycji Palić i grabić, ale z kulturą! Maciej Trifonidis prezentował będzie ciężkie i bardzo ciężkie brzmienia, które fascynowały go od zawsze i fascynują do dzisiaj. Nie będzie country ani reggae!  Zabrzmi AC/DC, Motorhead, Sepultury, Slayera, Mesugahh, Ironów, Led Zeppelin, ale też trochę punk rocka czy grunge. Zasnąć się nie da 😉
Audycja w ramach cyklu Czwartkowe noce grozy.
Maciej-Trifonidis - zdjęcie
PasibrzUcho – gastronomiczna gawęda propagująca bomberseksualność w duchu ciałopozytywności. Ociekające smakiem potrawy w akompaniamencie wysokokalorycznej i leniwie snującej się muzyki przedstawia Krzysztof PasibrzUcho Pietraszewski.Krzysztof Pietraszewski - zdjęcie
Playlisty Artysty – goście audycji Grzegorz Telegi “Jazz i Grzech”, a także inni artyści przygotowują dla słuchaczy JAZZKULTURY listy utworów swoich ulubionych autorów. Bywa, że playlisty układa autor audycji, kiedy ich bohaterami są wielcy, często już nieżyjący artyści. Moc świetnej muzyki!
Na platformie Mixcloud, na której umieszczone są podcasty “Playlisty Artysty”, przy każdym z nich wymienione są utwory składające się na poszczególne playlisty.
Poczuj AfrykęAbalye Badji zaprasza do posłuchania muzyki afrykańskiej.Ablaye Badji - zdjęcie artysty, trzymającego afrykański instrument: korę
Pograjmy na emocjach to audycja Kacpra Piećko skupiająca się na najważniejszym aspekcie muzyki i ogólniej, sztuki czyli emocjach. O to w końcu chodzi w muzycznym wyrażaniu siebie. Jazzowe i okołojazzowe utwory puszczane na antenie radia zaoferują słuchaczom wachlarz emocji, od szalonych agresywnych improwizowanych dźwięków powodujących radość na twarzach słuchaczy po wolne, pełne zadumy zadęcia uświadamiające, że można na chwile stanąć w miejscu i zastanowić się nad kilkoma sprawami. Nie zabraknie również gości którzy mogą proponować swoje kompozycje i pokazać słuchaczom swój punkt widzenia. Od czasu do czasu można będzie się spodziewać grania na żywo, będzie to idealna okazja by posłuchać jak emocje, które są kluczowe, przekazywane w czasie rzeczywistym malują przed słuchaczem obrazy, dla każdego trochę inne.
Poranek z JAZZKULTURĄ – informacje koncertowe, kulturalne, muzyka jazzowa we wszelkich odmianach w tym „Jazz na przebudzenie”, a w poniedziałki również „Kartka z kalendarza”.
Rozmowy przegranePatrycja Wybrańczyk i Kamila Drabek ubierają w słowa to, co już razem “przegrały” na scenie. Audycja jest pretekstem do dyskusji na tematy wszelakie, sięgania po muzyczne i pozamuzyczne ilustracje poruszanych zagadnień.
SabatCzwartkowe noce grozy – redaktorzy JAZZKULTURY połączą siły we wspólnej audycji.
Scena młodychMery Zimny prezentuje nowe zespoły, projekty, płyty.
/serioDominik Górka wraca do pytania, czym jest kultura. Wieczorna audycja o muzyce, literaturze, sztuce i nauce, które zmieniają na lepsze. I o ludziach, bo razem z gośćmi Dominik słucha jazzu i zastanawia się, po co to wszystko. Nie zawsze na poważnie. Zawsze na serio.Dominik Górka - zdjęcie
Spontaniczne dźwięko–wędrowanie – audycja o muzyce improwizowanej i filozofii. Zaprasza Rafał Mazur.Rafał Mazur - zdjęcie
Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble – członkowie grupy Spółdzielnia Muzyczna zapraszają do poznawania meandrów muzyki współczesnej.
ŚwiaTo-CZUŁOŚĆ – wrażliwość na dźwięki globu, audycja Uli Nowak. Te najbardziej surowe – prawdziwe i przejmujące, w których odbijają się najróżniejsze kultury. Te nowe i na nowo odkryte, tworzące energię wielkich miast. Słowa „świat” i „światło”, nie tylko w językach słowiańskich mają wspólną etymologię, dlatego co tydzień wspólnie szukamy wyjścia z tunelu. Czasem wyłącznie w towarzystwie muzyki, czasem wspólnie z czułymi gośćmi.
W Baranach wszystko graMarynia Gierat i Ola Starmach (Kino Pod Baranami) zapraszają na pogadanki o filmach, zapowiedziach kinowych i… muzyce – nie tylko filmowej!
W cztery oczy o jazzie – artysta jako solista. Audycja o solowych projektach muzycznych połączona z występami na żywo. Prowadzi Mery Zimny.
Waldemar – jazz i muzyka współczesna uszami Jakuba Gucika.Jakub Gucik - zdjęcie
Widoki z górnej półki – to audycja, podczas której będziemy zanurzać się w literaturę piękną dosłownie z całego świata. Karol Ochodek wraz ze swoimi gośćmi poprowadzi słuchaczy po meandrach fikcji literackiej. Przyjrzymy się treściom, które często na pierwszy albo nawet drugi rzut oka umykają lekturze, nie dając się łatwo odnaleźć. Nie zabraknie dzieł osławionych klasyków ale pojawią się też powieści, które dopiero co z hukiem wchodzą na swój piedestał.Karol Ochodek - zdjęcie
Więcej basu! – jeśli zwykle włączając muzykę, szukasz pokrętła do podbicia niskich tonów, ta audycja jest dla Ciebie! Miłosz Skwirut prezentuje sylwetki bardziej lub mniej znanych basistów i kontrabasistów, zwraca uwagę na basowe solówki i stara się, żeby w niskich częstotliwościach niczego nie brakowało.Miłosz Skwirut - zdjęcie
Wielokulturowe opowieści to audycja, którą prowadzimy my, członkinie i członkowie Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków. Na co dzień zajmujemy się prowadzeniem edukacji nieformalnej i pokazywaniem wielokulturowego oblicza naszego miasta. W audycji będziemy nie tylko pokazać różnorodność etniczną, narodową i wyznaniową naszego miasta – Krakowa, ale też skupiać się na oswajaniu i pokazywaniu różnych aspektów wielokulturowości. Gospodyniami audycji są Joanna Antonik i Mery Zimny.
Wiśnioteka to audycja, w której Łukasz Wiśniewski prezentował będzie swoje ulubione piosenki. Więcej założeń programowych brak, wobec czego, spodziewać się można rzeczy najróżniejszych – od piosenek o listonoszach po protestsongi; od bluesa po tango; od Dylana po Krawczyka.
Wszystko wolno – tytuł dokładnie opisuje zawartość. Gramy jazz, ale też blues i inną dobrą muzykę, pod jednym warunkiem: podchodzą nam wolne numery. Godzina z Dominikiem Górką podczas której wszystko wolno to wieczór, gdy nie musicie się spieszyć nawet z mieszaniem herbaty.Dominik Górka - zdjęcie
Wydaje się – audycja prezentująca niezalowe wydawnictwa muzyczne z Krakowa, kraju i świata. Przewodnikami po płytach, profilach i charakterystyce kolejnych tabeli będą osoby prowadzące te domy wydawnicze. Spojrzymy na nie od wewnątrz, oczami tych, którzy je kształtują. Autorska audycja Krzysztofa Pietraszewskiego.Krzysztof Pietraszewski - zdjęcie
Z małej chmury duży jazz to nowy cykl, w którym Bogdan Chmura prezentował będzie szerokie spektrum jazzu nowoczesnego – od post-bopu i muzyki modalnej lat 50. po free na różne składy i dzieła Trzeciego Nurtu. Nie zabraknie fusion, funky, elektroniki oraz kierunków łączących jazz z innymi gatunkami – klasyką, ethnic, muzyką eksperymentalną i filmową. Przypomniani zostaną wielcy, dziś już nieco zapomniani twórcy, oraz mniej znane nagrania legendarnych muzyków. Prowadzący skorzysta także z zasobów polskiego jazzu, wydobywając stamtąd albumy, po które fani sięgają rzadko. Bogdan Chmura - zdjęcie
Zimnym uchemMery Zimny zaprasza na autorski przegląd płyt oraz rozmowy z gośćmi i muzykę na żywo.
Skip to content