Artur Małecki & The Creature “Widoki”

„Widoki” to debiut płytowy tria Artur Małecki & The Creature. Powstał jako efekt silnej potrzeby tworzenia, wyrażenia tłumionych emocji i energii skumulowanej podczas długiego okresu stagnacji. Poza liderem odpowiadającym za perkusję i kompozycję, w skład zespołu wchodzą Przemysław Chmiel (saksofony) oraz Michał Aftyka (kontrabas i gitara basowa). Trio jest laureatem programu Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022.

Muzycy poznali się na festiwalu „Voicingers” w Żorach. Dobrze dopełniające się osobowości i wspólna wrażliwość muzyczna sprawiły, że zaczęli regularnie spotykać się na wspólne granie. Od początku tworzona przez nich muzyka często przybierała charakter intensywnego, niezależnego tworu (geneza „The Creature”), co bez wątpienia wynikało z łączącego ich zamiłowania do silnej ekspresji. Przez cztery lata zespół przeszedł drogę od swobodnego improwizowania (zupełnie swobodnego lub na bazie standardów jazzowych), do wykonywania autorskich kompozycji. „W pewnym momencie dostrzegłem, że trio z Przemkiem i Michałem to idealne środowisko do przetestowania moich kompozytorskich debiutów” – mówi lider. „Dwa lata temu przyniosłem pierwszą kompozycję, jaką napisałem w życiu – zresztą tą samą, która rozpoczyna album.”

Płyta zawiera siedem kompozycji Artura oraz jedną kolektywną improwizację. Utwory są efektem bardzo różnorodnych muzycznych inspiracji – fascynacji klasyczną pracą motywiczną, asymetrią rytmiczną, coltrane’owską ekspresją. Starannie zaplanowana struktura łączy się w nich ze swobodną wypowiedzią poprzez improwizację, a bezpośrednia emocjonalność przeplata się z abstrakcyjnym podejściem do sfery dźwięków. Jak mówi autor „Pisanie materiału było procesem bardzo długim i introwertycznym, tak samo zresztą jak czas, kiedy powstawał. Bardziej lub mniej świadomie zawierałem w utworach emocje, które mi wtedy towarzyszyły. Dużo tam bezsilności, niespożytkowanej energii, tęsknoty. Jest też szok i bunt w zetknięciu z brutalnością świata”.

Tytuł „Widoki” odnosi się przede wszystkim do perspektyw. Perspektyw na przyszłość. Dla nas, najbliższego otoczenia, (a może nawet) całej ludzkości. A wszystkie zależne przede wszystkim od tego, jak pokierujemy energią, która w nas drzemie.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 95
Skip to content