Festiwal JAZZtrzębie 2023

Artyści z czterech kontynentów i barwna, wymykająca się prostym podziałom muzyka, która zabrzmi nie tylko w sali koncertowej, ale również we wnętrzach historycznych i postindustrialnych, oto dziewiąta edycja festiwalu JAZZtrzębie. Koncerty odbędą się między 26 a 30 kwietnia oraz 12 maja w Jastrzębiu-Zdroju.

Sięgający swoimi początkami 2014 roku festiwal zainicjowany przez gitarzystę Przemysława Strączka, dziś dyrektora artystycznego, od lat promuje muzykę jazzową jako element integracji artystycznej, wolności i kreatywności. Dzięki staraniom założyciela co roku do Jastrzębia-Zdroju przyjeżdżają artyści z całego świata prezentując różnorodną, nieoczywistą, często etnicznie zabarwioną muzyką jazzową i improwizowaną.

„Kiedy tworzę program zwracam uwagę na muzyczną różnorodność, która wpisuje się w ideę Międzynarodowego Dnia Jazzu, do którego od samego początku festiwal nawiązuje. Jednym z najważniejszych wyznaczników przy kreowaniu programu jest dla mnie twórczość autorska wykonawców, następnie rys etniczny, który czyni muzykę jazzową bardziej kolorową. W końcu na samym początku jazz tworzony był właśnie przez artystów etnicznych. Ta muzyka jest tak barwna, ciekawa, tak inna niż to, co słyszymy na co dzień, że naturalnie przyciąga ludzi” – mówi Przemysław Strączek, dyrektor artystyczny festiwalu. Nieprzypadkowo właśnie podczas tegorocznego Dnia Jazzu w Pałacu w Boryni wystąpi muzyk z Gambii, Buba Badjie Kuyateh, który gra na korze oraz śpiewa. Wywodzi się on z muzycznej rodziny griotów i uważany jest za mistrza „afrykańskiego stylu funky”. W 2012 roku wyruszył do Europy i osiadł w Warszawie koncertując z takimi artystami, jak: Maria Pomianowska, Marcin Masecki, Włodzimierz Kiniorski, Michał Górczyński, Raphael Rogiński, Milo Kurtis czy Stanisław Soyka. Podczas koncertu 30 kwietnia towarzyszyć mu będą argentyński perkusista Did Lez i polski basista Marcin Pendowski.

Innym ważnym dla organizatorów aspektem jest prezentowanie jazzowej muzyki wokalnej i dedykowanie jej jednego z głównych koncertów. W tym roku po raz kolejny wystąpi jedna z uznanych i cenionych wokalistek, mieszkająca na stałe w Chicago Grażyna Auguścik. Będzie to koncert premierowy związany z wydaniem płyty „2 The Light”. „To moja pierwsza w całości autorska płyta” – podkreśla artystka. „Utwory, które się na niej znalazły dość długo czekały na nagranie. Finalnie muzyka powstawała podczas pandemii Covid-19, kiedy byliśmy zamknięci w domach. Light-światło, to coś, czego w życiu potrzebujemy najbardziej: nadzieja, czyste intencje, spokój, pozytywne i dobre wibracje. Płyta “2 The Light” to ciągłe dążenie do światła i wyzwolenia z ciemności. Widząc na horyzoncie światło jesteśmy w stanie przebić się przez chmury naszej codzienności” – komentuje. Grażyna Auguścik wystąpi 28 kwietnia z kwintetem w skład którego wchodzi amerykański pianista Rob Clerfield oraz polscy muzycy: Rafał Sarnecki, Max Mucha i Sebastian Frankiewicz. Tego samego dnia usłyszymy norweskiego saksofonistę i śpiewaka Håkona Kornstada, który zaprezentuje solowy projekt. Połączenie jazzu i opery – wydaje się niemożliwe? A jednak, „artysta będąc już uznanym saksofonistą jazzowym odkrył w sobie dar śpiewania operowego, kształcił się pod tym kątem w Nowym Jorku, a teraz swoje umiejętności prezentuje podczas koncertów. Czekam na jego performance z niecierpliwością” – opowiada Przemysław Strączek.

Muzyczna różnorodność znajduje odzwierciedlenie w zapraszaniu młodych, poszukujących i eksperymentujących muzyków. Takim artystą jest pianista Kamil Piotrowicz, który zaprezentuje wraz z sekstetem swoją najnowszą płytę „Weird Heaven”. „Kamil ujął mnie swoją oryginalną muzykalnością. Reprezentuje on nowe pokolenie i nowe, świeże podejście do muzyki. Nie boi się eksperymentować, a pomimo młodego wieku ma już spory dorobek. Co więcej, w jego zespole znajdują się kobiety, co jest dla mnie również ważne. Obecność i widoczność kobiet na scenie to istotny element współczesnej muzyki, który ma dla mnie znaczenie podczas tworzenia programu. Nie przez przypadek to właśnie twarz kobiety znalazła się na festiwalowym plakacie” – podkreśla dyrektor artystyczny.

Na zakończenie festiwalu, 12 maja, przewidziana jest premiera projektu Przemysława Strączka “Filary Stworzenia”. Obok lidera zagrają Marcina Kaletkę i Patryka Dobosza, a muzykę dopełnią wizualizacje kosmiczne tworzone na żywo przez astronoma związanego z Planetarium Śląskim, Damiana Jabłeki. Przestrzeń, drgania, sonorystyka, światło i oddech to najważniejsze cechy tego muzyczno-wizualnego projektu, który zaprezentowany zostanie w postindustrialnej przestrzeni Łaźni Moszczenica.

Szczegółowe informacje na temat biletów znajdują się na stronie festiwalu JAZZtrzębie.

Program:

26.04

Koncert Balkonowy uczniów Szkoły Artystycznej Music Point

17:00 Koncert plenerowy na balkonie w dawnym budynku sanatorium.

Jam Session z udziałem studentów Akademii Muzycznej w Katowicach

20:00 Restauracja Stary Zdrój w Jastrzębiu-Zdroju.

Łukasz Sowa – gitara elektryczna

Paweł Gwóźdź – pianino

Filip Hornik – kontrabas

Mateusz Klyszcz – perkusja

27.04

Koncert Kamil Piotrowicz Sextet

19:00, Sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju

Jakub Kurek – trąbka

Monika Muc – saksofon altowy

Piotr Chęcki – saksofon tenorowy

Kamil Piotrowicz – fortepian, kompozycje

Kamila Drabek – kontrabas

Krzysztof Szmańda – perkusja, wibrafon

28.04

Håkon Kornstad Solo

19:00 Sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju

Håkon Kornstad – operator, saksofon tenorowy, fløyter, flutonett, loopmaskin

Grażyna Auguścik premiera płyty “2 The Light”

20:30 Sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju

Grażyna Auguścik – śpiew

Rob Clerfield (USA) – fortepian

Rafal Sarnecki – gitara

Max Mucha – kontrabas

Sebastian Frankiewicz – perkusja

30.04

Buba Badjie Kuyateh Trio

18:00 Pałac Borynia

Buba Badjie Kuyateh – śpiew, kora

Marcin Pendowski – gitara basowa

Dominik Jaske – perkusja

12.05

Strączek/Kaletka/Dobosz “Filary Stworzenia”

19:30 Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica

Przemysław Strączek – gitara, kompozycje

Marcin Kaletka – saksofon sopranowy i tenorowy

Patryk Dobosz – perkusja

Damian Jabłeka – wizualizacja kosmiczna

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 95
Skip to content