Follow Dices “Czułość”

“Czułość” to druga płyta zespołu, założonego przez skrzypka Mikołaja Kostkę – Follow Dices. Inspiracją do jej powstania były nie tylko emocje, ale też był renesansowy zachwyt nad człowiekiem, emanujący ze szkiców i technik malarskich Leonarda da Vinci.

Nazwa zespołu jest nawiązaniem, chociaż niekoniecznie dosłownym, do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce i świecie. Artyści idąc w stronę nowych rozwiązań muzycznych, zahaczają o inspirujące ich maniery muzyki skandynawskiej i folkloru polskiego, będącego dla nich bezprecedensowym źródłem-rdzeniem, z którego wypływa ich tożsamość. Wszystko to zlepione zostaje synestetyczną koncepcją kreowania barw i wielu odcieni przestrzeni harmonicznych.

Druga płyta zespołu, “Czułość”, zwraca uwagę na jakości rzadkie, a tym samym szczególnie cenne we współczesnym świecie: subtelną czułość oraz ocalanie piękna i szczerej, autentycznej ekspresji w chaosie świata pogrążonego w wojnie i światowych pandemiach. Inspiracją do stworzenia nowego materiału był renesansowy zachwyt nad człowiekiem, emanujący ze szkiców i technik malarskich Leonarda da Vinci oraz motywy botaniczne, ze szczególnym uwzględnieniem lekkich i kruchych kwiatów oraz duchem kart ze starych niemieckich zielników. Drugim, ważnym wątkiem muzycznych eksploracji są osobiste poszukiwania duchowe lidera oraz refleksy tradycji muzycznych dla niego ważnych takich jak: estetyka renesansu, baroku i impresjonizmu oraz polska muzyka ludowa.

Mikołaj Kostka: “Chciałbym zaprosić Was na wędrówkę w głąb istotnego dla mnie świata, który nazwałem “Czułość”. Do przestrzeni opowiedzianej dźwiękami czterech, splecionych ze sobą wrażliwości : Franciszka, Jana Jerzego, Adama, którym pragnę z serca podziękować, że z pasją, żarliwością i delikatnością podjęli wniesiony przeze mnie temat, oraz mojej. Patronem i mistrzem tej opowieści jest Leonardo da Vinci, uznany za jednego z najwybitniejszych humanistów w dziejach. Dla mnie był po prostu człowiekiem, który całe swoje życie, z godną podziwu wytrwałością, doskonalił sztukę bycia obecnym, z dziecięcą ciekawością eksplorując odsłaniającą się wokół rzeczywistość. Leworęczny, homoseksualny, społecznie napiętnowany, bo z nieprawego łoża, dotykał w bólu tematu wykluczenia. Lecz najistotniejsze jest dla mnie to jakie pytanie postawił w centrum swojego życia: co znaczy być CZŁOWIEKIEM -przyjmując całą głębię miłości i żałoby, radości i smutku, tęsknoty i żalu, ekscytacji i zachwytu nad pięknem, które niesie ze sobą to pytanie”.

Skład zespołu:

Mikołaj Kostka – skrzypce

Franciszek Raczkowski – fortepian

Jan Jerzy Kołacki – kontrabas

Adam Wajdzik – perkusja

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 95
Skip to content