AFreaks by AfryKamera!

AfryKamera to nie tylko znakomite kino, spotkania i warsztaty, ale również wyjątkowe koncerty! W tym roku organizatorzy przygotowali dzień koncertowy pod hasłem “AFreaks by AfryKamera”. 17. edycja warszawskiego Festiwalu AfryKamera odbędzie się w tym roku między 30 września a 9 października w Kinotece.

1 października 2022 r. w warszawskim Klubie DZiK wystąpi pierwszy raz w Polsce duet Montparnasse Musique (RPA/FRANCJA) oraz szwajcarski producent/DJ Daniel Jakob (znany jako Dejot i Dubokaj), a do tego angolsko-polski duet Lua Preta i kolektyw didżejski Laboratorio Tropical Crew. To będzie wielki dzień! Celebracja wspaniałej, nieoczywistej i porywającej do tańca muzyki elektronicznej z potężną domieszką rozmaitych tradycji, stylistyk i brzmień! Wszystko będzie się działo pod hasłem AFreaks by AfryKamera.

Montparnasse Musique to połączenie dwóch odrębnych wrażliwości: pasji algiersko – francuskiego DJ-a i producenta Nadjiba Bena Bellaa do surowych organicznych bitów oraz zamiłowania południowoafrykańskiego DJ-a Aero Manyelo do syntezy hasła Do It Yourself w sferze cyfrowej. To odważna hybryda świeżych brzmień. To akustyczny puls tradycyjnej Afryki przesiąknięty echem nowoczesnego Johannesburga z domieszką takich dźwiękowych smaków jak gqom, kwaito, techno czy afrohouse.

𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹 𝗔𝗳𝗿𝘆𝗞𝗮𝗺𝗲𝗿𝗮
Montparnasse Musique fot._Eric Beckman

Szwajcarski producent Daniel Jakob, lepiej znany jako 𝗗𝗲𝗷𝗼𝘁 oraz Dubokaj. Na AfryKamerze zaprezentuje się jako Dejot i będzie to jego pierwszy set w Polsce! To producent muzyki elektronicznej i filmowej mieszkający w Bernie. Od lat 90. nieprzerwanie produkuje muzykę. W 2019 roku Dejot opublikował dwie wyśmienite kasety pt. „Holowez” i „Uhujano”. Materiał został utkany z wielu wspomnień zebranych podczas kilkumiesięcznego pobytu artysty w Republice Południowej Afryki. W marcu 2022 roku Jakob jako Dubokaj wydał nowy materiał pt. „Daydreamflix” nagrany jeszcze z jamajską legendą, ojcem założycielem reggae i pionierem afrofuturyzmu Lee „Scratch” Perry’m.

Dejot
Dejot

𝗟𝘂𝗮 𝗣𝗿𝗲𝘁𝗮 to duet składający się z angolskiego pochodzenia wokalistki/MC Luzii Avelino aka Ms. Gia oraz polskiego DJ-a, turntablisty i producenta Mentalcuta. Razem tworzą mieszankę nowoczesnej muzyki elektronicznej i afrykańskich gatunków, takich jak kuduro czy afrohouse. W 2020 roku duet wydał debiutancki album „Diaspora”, a pochodzące z niego utwory „Baile Lotus” i „Drena” były emitowane w kilkunastu europejskich stacjach radiowych, m.in. w BBC1 Xtra (w audycji Diplo), NTS i Rinse FM.

Lua Preta
Lua Preta fot. Wysmyk & Pancewicz

Tego dnia do niekończącego się tańca i muzycznego szaleństwa w Klubie DZiK zagra kolektyw didżejski pod nazwą 𝗟𝗮𝗯𝗼𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝘁𝗶𝗼 𝗧𝗿𝗼𝗽𝗶𝗰𝗮𝗹 𝗖𝗿𝗲𝘄! To przestrzeń muzycznych eksperymentów, w której prowadzone są badania nad tropikalnymi rytmami i melodiami z okolic równika.

𝗦𝘁𝗿𝗼𝗻𝗮 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝗔𝗳𝗿𝘆𝗞𝗮𝗺𝗲𝗿𝗮

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content