Beskid Jazz & Folk Festival 2023

Beskid Jazz & Folk Festival zaprasza miłośników jazzu na swoją drugą już edycję! Jesień (22-23 września) jest nieprzypadkowym terminem, to wtedy Beskidzkie Wyspy osiągają maksimum swojej urody. Tę wyjątkową scenerię po raz kolejny wybrał zespół Surreal Players by zaprosić do współpracy na scenie Limanowskiego Domu Kultury gwiazdy światowego formatu. Wystąpią KAYAH, Michał Barański czy Dominik Wania.

Dwudniowy program zbudowany jest w zgodzie z ideą założycielską festiwalu. Mieszanka jazz & folk zdaje się zarażać publiczność i twórców melodiami beskidzkimi w świeżych, niespodziewanych aranżacjach (kto nie słyszał Mino Cinelu wykonującego rzewną “Jedną dolinecką” podczas BJFF 2022 ten prawdziwie nie żył) i wszystkim tym co w przeżywaniu muzyki ważne. Festiwal w swojej ofercie przewiduje również spotkanie – prelekcję z pianistą Dominikiem Wanią na temat improwizacji.

PROGRAM:

22.09.2023 godz.19.00 – KAYAH & SURREAL PLAYERSinfo

23.09.2023 godz.17.00 – Koncert z prelekcją – Dominik Waniainfo

23.09.2023 godz. 19.00 – Michał Barański Quartet MASOVIAN MANTRA feat. Shachar Elnataninfo

Koncerty odbędą się w Limanowskim Domu Kultury

KAYAH – Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów. Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. W tym czasie, Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową (”Kayah i Bregović”, “Transoriental Orchestra), klubową (“Zebra”, “JakaJaKayah”, “Stereo typ”), soulową i jazzową (“Kamień”, “Skała”), a nawet klasyczną (“Kayah & Royal Quartet”). W swojej wytwórni KAYAX, Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

SURREAL PLAYERS -tworzą: wiolonczelistka Magda Pluta oraz jazzowy pianista, Krystian Jaworz. Muzycy rozpoczęli wspólną działalność posiadając już ciekawe artystyczne dokonania, takie jak udział w nagraniach dla Polskiego Radia i prestiżowej nowojorskiej wytwórni Johna Zorna TZADIK, współpraca z wybitnymi artystami i zespołami reprezentującymi różnorodne gatunki muzyczne (Mino Cinelu, Zbigniew Preisner, Max Klezmer Band, Bester Quartet, Pudelsi,), oraz występy na renomowanych festiwalach: Palm Jazz Gliwice, TZADIK Poznań Festiwal, Klezmore Festival Vienna, Stanser Musiktage – Stans Swiss, Warsaw Summer Jazz Days. Duet gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy stylistyczne jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej.

DOMINIK WANIA, wybitny polski pianista, niedawno dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, prestiżowej wytwórni jazzowej. Jego album “Lonely Shadows” jest pierwszym polskim solowym wydawnictwem, które ukazało się pod tym znakiem, prezentując unikalne podejście pianisty do improwizacji. Na płycie można usłyszeć wpływy kompozytorów klasycznych, tworząc most pomiędzy światem jazzu a muzyką klasyczną na fortepianie. Jego debiutancki album “Ravel” otrzymał wiele nagród, m.in. dwie statuetki Fryderyka w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku oraz nagrodę TVP Kultura “Gwarancje Kultury”. Pianista zdobył rozpoznawalność dzięki współpracy z legendarnym trębaczem Tomaszem Stańko. Wania kontynuuje swój sukces, nawiązując współpracę z saksofonistą Maciejem Obarą, z którym odwiedził najważniejsze sale koncertowe i festiwale jazzowe na świecie. Oprócz koncertów i nagrywania z różnymi jazzowymi formacjami, Wania angażuje się także w pracę dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach oraz nagrywanie muzyki filmowej we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

MICHAŁ BARAŃSKI „Masovian Mantra” Autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, nagrany w towarzystwie utytułowanych muzyków polskiej sceny jazzowej. Z gościnnym udziałem izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę produkował Avishai Cohen. W 2023 roku został laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii Artysta roku jazz. Jego dorobek, niezależnie od działalności klubowej, estradowej i edukacyjnej, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne rejony sceny muzycznej. Ostatnio studiuje indyjską muzykę karnatycką i w praktyce demonstruje indyjską perkusję wokalną (konnakol). Płyta „Masovian Mantra” została nagrodzona Fryderykiem w kategorii najlepszy album jazz w 2023 roku.

Honorowy patronat: Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Organizatorami festiwalu są: Krystian Jaworz Art i Stowarzyszenie Miłośnicy Beskidu Wyspowego.

Partnerem jest Limanowski Dom Kultury. 

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 85
Skip to content