DEAE „lithium”

Duet DEAE, a więc Zofia Ilnicka i Ola Rzepka, prezentuje płytę „lithium”. Album ukazuje się 24 czerwca nakładem wytwórni Kilogram Records.

DEAE to duet na flety, perkusję, klawisze i elektronikę. Punktem wyjścia są  średniowieczne utwory Hildegardy z Bingen, przekształcone w częściowo zakomponowany współczesny materiał improwizowany, uporządkowany i przefiltrowany przez własną, swoistą wrażliwość muzyczną. W 2023 r. zespół miał świetnie przyjętą premierę koncertową z gościnnym udziałem estońskiej kontrabasistki Mingo Rajandi podczas 12. Katowice JazzArt Festival i na festiwalu JazzKaar w Tallinie. Z kolei styczniu 2024 r. duet wystąpił na festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku.

Premiera płyty „lithium”: 24 czerwca 2024 roku nakładem wytwórni Kilogram Records.

Zofia Ilnicka – flecistka, kompozytorka, improwizatorka. W 2016 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.  Od wielu lat ściśle związana z wykonawstwem muzyki nowej i improwizowanej. Jest artystką odważnie eksplorującą zaawansowane techniki wykonawcze. Zaangażowana w wiele projektów jazzowych, free-impro i muzyki współczesnej m.in Trio_io, Layers, Space Welders, Brzoska Kolektyw, Kraków Improvisers Orchestra. Współpracuje z wieloma kompozytorami, konsultując ich utwory. Inspiracje czerpie z muzyki Briana Ferneyhougha, Dominika Karskiego i Steve’a Reicha. Współpracowała z Landjugendorchester NRW, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. 

Ola Rzepka – perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka. Absolwentka Specjalności Rytmika Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu oraz stypendystka Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze w klasie fortepianu i perkusji. Stypendystka Ministra Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Uczy improwizacji fortepianowej w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, prowadzi autorskie lekcje i warsztaty muzyczne. Współpracowała m.in. z Raphaelem Rogińskim, Antonim Ziutem Gralakiem. Autorka muzyki do spektakli teatralnych m. in. w krakowskim Teatrze Słowackiego, we wrocławskim Capitolu, a także w Niemczech i Szwajcarii. Występowała z autorskim repertuarem na wielu festiwalach muzyki awangardowej, improwizowanej, współczesnej, rozrywkowej i jazzowej w Polsce, Danii, Niemczech, Austrii, Estonii, Macedonii i Turcji. 

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 90
Skip to content