ETHNO JAZZ BESKIDY 2022

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowej muzycznej inicjatywie, która łączyć będzie piesze wędrówki po polsko-czesko-słowackich trasach Beskidów z muzyką powstającą na styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu. ETHNO JAZZ BESKIDY trwać będzie do 16 do 18 września.

Stowarzyszenie Sztuka Teatr znane z organizacji Bielskiej Zadymki Jazzowej, swoje dotychczasowe doświadczenia w organizacji festiwali na najwyższym, światowym poziomie postanowiło wykorzystać w realizacji nowych projektów. Jerzy Batycki – twórca i dyrektor Zadymki oraz Piotr Damasiewicz – muzyk jazzowy zakochany w folklorze beskidzkim, opracowali wspólnie projekt, który zyskał wsparcie Funduszy Wyszehradzkich. Ethno, jazz i Beskidy, to trzy elementy, na których zbudowana została oferta, która łączy muzyków i aktywnych poszukiwaczy artystycznych wrażeń. Będzie to również możliwość spotkania z kulturą, tradycją i regionalnymi wyrobami beskidzkich górali.

“Postanowiliśmy zaprosić muzyków do małych, beskidzkich miejscowości. Stworzymy im dogodne warunki do pracy nad nowymi, wspólnymi programami. A na koniec, wraz z grupą wędrowców przybędziemy, aby uczestniczyć w ich premierowych koncertach. W trzech beskidzkich miejscowościach, w rejonie „trójstyku” granic Polski, Czech i Słowacji pracować będą nad nowymi, premierowymi projektami górale, tradycyjni muzycy z Afryki i Ameryki Południowej oraz jazzmani z Polski i Czech. Co z tego wyniknie? Wszystko okaże się podczas koncertów będących finałami poszczególnych dni festiwalu. 16 września w Rajczy, 17 – go w Jablunkowie i 18 – go w Oravskiej Polhorze”. – tak o nowym projekcie mówi Jerzy Batycki.

“Ten festiwal ma łączyć! To łączenie ma się odbywać na różnych płaszczyznach: międzyludzkich, kulturowych, muzycznych. Adresowany jest do poszukujących muzyków i aktywnych miłośników wydarzeń kulturalnych. Jest zaproszeniem do wędrówki po beskidzkich szlakach, spotkań z tradycją i kulturą tego regionu. To także laboratorium, w którym powstawać ma nowa muzyka”. – dodaje Piotr Damasiewicz.

“Poprowadzę grupę uczestników festiwalu po beskidzkich trasach Polski, Czech i Słowacji. Będzie to okazja do przedstawienia historycznych, geograficznych i etnologicznych informacji o Beskidach. Trasy nie będą trudne, ale gwarantuję ciekawe wycieczki”. dodaje Mirek Ostrowski, przewodnik beskidzki.

ETHNO JAZZ BESKIDY

Zapraszamy do udziału w festiwalu. Można to zrobić na dwa sposoby: 1. JAKO MUZYCZNY WĘDROWIEC – wybrać się z przewodnikami na wędrówkę po beskidzkich szlakach, która każdego dnia zakończy się udziałem w koncertach, biesiadach i jam sessions. Zaczynamy w piątek 16 września o godzinie 17.00 w Rajczy. Do tej miejscowości dojechać można samochodem i zostawić go na parkingu do niedzieli, lub pociągiem przez Żywiec. Następnie w Festiwalowym Biurze odebrać pakiet Wędrowca, który zawiera koszulkę festiwalową oraz bilety na przejazdy autokarem z Rajczy do Bukovca, z Jablunkowa do Korbielowa i z Oravskiej Polhory do Rajczy (ewentualnie kupony noclegowe i obiadowe) cena pakietu – 120 pln (bez noclegów). Organizatorzy oferują zainteresowanym pomoc w zarezerwowaniu noclegów w Rajczy i Jablunkovie oraz możliwość wykupienia obiadów (ceny noclegów zależne od standardu, od 45 do 150 pln za osobę, obiady w cenie 30 – 40 pln). Powrót do Rajczy, w niedzielę 18 września planowany jest na godzinę 20.00.

2. JAKO GOŚĆ – można przyjechać na koncerty bezpośrednio do każdej miejscowości. Można również dołączyć do naszej zorganizowanej grupy Muzycznych Wędrowców i przejść z nimi szlak wytyczony na dany dzień. (Gościnny udział w imprezie jest bezpłatny).

Osoby zainteresowane udziałem w festiwalu jako Muzyczny Wędrowiec prosimy o kontakt pod adresem mailowym: ethnojazzbeskidy@gmail.com lub nr telefonu: +48 780 719 414. PROGRAM

Międzynarodowy projekt ETHNO JAZZ BESKIDY (EJB) uzyskał finansowanie ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 83
Skip to content