Festiwal Filmu Niemego – EKSPRESJA

2 grudnia rusza 22. Festiwal Filmu Niemego – odbywający się od 1996 roku przegląd filmów sprzed epoki dźwięku, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest EKSPRESJA. W programie klasyka (m.in. Gabinet doktora Caligari, czy Męczeństwo Joanny d’Arc) i mniej znane tytuły (m.in. włoska Assunta Spina). Na festiwalowej scenie wystąpi między innymi duet Hania Rani & Dobrawa Czocher oraz znakomita wiolonczelistka, Resina. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 5 grudnia.

Idea tegorocznego Festiwalu narodziła się w środku lockdownu, w czasach trwającej izolacji i zakrytych maskami twarzy. U źródeł tego pomysłu stało pragnienie powrotu do swobodnego wyrażania się i bezpośredniej komunikacji. Filmy nieme charakteryzują się większą ekspresją niż współczesne produkcje, a dopełnieniem przekazu jest wykonywana na żywo podczas projekcji muzyka o bardzo silnym ładunku emocjonalnym.

Choć minimalistyczny, ale wzbudzający emocje będzie muzyczny akompaniament duetu Hania Rani & Dobrawa Czocher – artystek, które niedawno dołączyły do prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon. Poruszać będą również przejmujące kompozycje na wiolonczelę Resiny czy fortepianowe wariacje Mateusza Pałki. Zaskoczą nieoczywiste brzmienia kwartetu syryjskiego kompozytora, Wassima Ibrahima i muzyczne inspiracje zespołu pod wodzą multiinstrumentalisty, Macieja Trifonidisa. Pobudzą elektroniczne dźwięki duetu Sarapata i DJ-a Kixnare, a w ambientowy nastrój wprowadzi tandem Eta Hox i Pruski.

Jednym z najbardziej znanych nurtów kina niemego był ekspresjonizm niemiecki, który ma ekspresję wpisaną w swoją nazwę. Na Festiwalu zostanie zaprezentowane flagowe dzieło tego nurtu, czyli Gabinet doktora Caligari z Wernerem Kraussem i Conradem Veidtem w rolach głównych. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów tamtych czasów, uznawany także za prekursora współczesnego kina grozy. Nierealistyczne, karykaturalne dekoracje i postacie sprawiają, że przedstawiony świat jawi się jako sztuczny i groteskowy. 

Conrada Veidta i Wernera Kraussa będzie można również zobaczyć w filmie Opium, pełnym dziwacznych, psychodelicznych wizji i halucynacji. Zrealizowana po I wojnie światowej produkcja miała być odskocznią od powojennych traum i trosk. Polskie nawiązania do ekspresjonizmu są zauważalne w odważnym formalnie i świetnym wizualnie filmie Henryka Szaro Mocny człowiek

Filmy nieme pełne są czasem nadmiernie ekspresyjnej gry aktorskiej również dlatego, że oddziałują głównie obrazem, mając do pomocy tylko nieliczne plansze z napisami. Tymczasem niemiecki film Cienie całkowicie pozbawiony jest plansz z napisami, a kluczową rolę w tym świetnie sfotografowanym przez Fritza Arno Wagnera dziele odgrywają tytułowe cienie.

Męczeństwo Joanny d’Arc to film, który buduje intymną wręcz więź z widzem poprzez zastosowanie zbliżeń – twarzy i oczu głównej bohaterki, granej przez Renee Falconetti. To właśnie tą filmową rolą aktorka zapisała się w historii kina. Jej pełna ekspresji twarz, która wyraża tak wiele, spogląda na widzów z festiwalowego plakatu.

Wyraziste aktorki będzie można również zobaczyć w filmach: Kobieta znikąd francuskiegoimpresjonisty, Louisa Delluca, z Ève Francis w roli głównej, oraz Assunta Spina z piękną rolą włoskiej diwy, Franceski Bertini, która była również współreżyserką tego obrazu. 

Program filmowy dopełnia rzadko pokazywany obraz Fritza Langa, czołowego twórcy ekspresjonizmu niemieckiego, Kobieta na Księżycu. Ta opowieść o podbojach kosmosu – jeden pierwszych filmów science fiction w historii – była ostatnim niemym dziełem reżysera. 

Wśród wydarzeń towarzyszących Festiwalowi są warsztaty twórcze dla dorosłych – Ekspresja na szkle; pokaz bajek i zabawy dla dzieci – Baranki w niemym kinie oraz sobotni wieczór w klubie Betelu, gdzie do darmowego pokazu filmu Alicja w Krainie Czarów zagra DJ-ka Virtual Geisha.

PROGRAM:  

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Kinie Pod Baranami, chyba że zaznaczono inaczej.

czwartek, 2 grudnia 

19.00 POKAZ INAUGURACYJNY 

KOBIETA NA KSIĘŻYCU | WOMAN IN THE MOON | FRAU IM MOND

(Fritz Lang) DE 1929, 170′

MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA (ul. M. Konopnickiej 26) 

muzyka na żywo: SARAPATA & Marcela Rybska

partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie

piątek, 3 grudnia

20.00 KOBIETA ZNIKĄD | THE WOMAN FROM NOWHERE | LA FEMME DE NULLE PART

(Louis Delluc) FR 1922, 68’

KINO KIJÓW (Al. Zygmunta Krasińskiego 34)

muzyka na żywo: Hania Rani & Dobrawa Czocher

współorganizator pokazu: Krakowskie Biuro Festiwalowe

partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce

sobota, 4 grudnia

15.00 GABINET DOKTORA CALIGARI | THE CABINET OF DR. CALIGARI | DAS CABINET DES DR. CALIGARI

(Robert Wiene) DE 1920, 71’

muzyka na żywo: Wassim Ibrahim/Kamil Kruk/Ethan Smith/Szymon Madej 

partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie

18.00 MOCNY CZŁOWIEK | A STRONG MAN

(Henryk Szaro) PL 1929, 88′

zarejestrowana muzyka: Kixnare

partner pokazu: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

20.30 MĘCZEŃSTWO JOANNY D’ARC | THE PASSION OF JOAN OF ARC | LA PASSION DE JEANNE D’ARC

(Carl Theodor Dreyer) FR 1928, 81′

MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA (ul. M. Konopnickiej 26) 

muzyka na żywo: Resina & Mateusz Rychlicki

partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce

23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL (pl. Szczepański 3) 

ALICJA W KRAINIE CZARÓW | ALICE IN WONDERLAND

(W.W. Young) USA 1915, 42′muzyka na żywo: Virtual Geisha

niedziela, 5 grudnia

11.00 BARANKI W NIEMYM KINIE 

Pokaz filmu niemego z muzyką na żywo i warsztaty dla dzieci.

13.00 EKSPRESJA NA SZKLE – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH 

DZIKIE WINO WINE BAR (Rynek Główny 27)

15.00 ASSUNTA SPINA | ASSUNTA SPINA

(Francesca Bertini, Gustavo Serena) IT 1915, 61′

muzyka na żywo: Mateusz Pałka

partner pokazu: Fondazione Cineteca di Bologna

17.15 OPIUM | OPIUM

(Robert Reinert) DE 1919, 92′

muzyka na żywo: Maciej Trifonidis / Alex Roth / Miłosz Skwirut

partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie

20.00 CIENIE | WARNING SHADOWS | SCHATTEN – EINE NÄCHTLICHE  HALLUZINATION

(Arthur Robison) DE 1923, 85′

muzyka na żywo: Eta Hox & Pruski

partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie

Filmy prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.

BILETY

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 85
Skip to content