Filip Żółtowski Quartet “BiBi”

Trębacz Filip Żółtowski wraz ze swoim kwartetem prezentuje drugi album zespołu pt. “BiBi”, który ukazuje się nakładem trójmiejskiej wytwórni Alpaka Records.

Filip Żółtowski Quartet łączy w swojej koncepcji tradycje jazzowego grania z nowoczesnymi brzmieniami i śpiewnymi tematami, czerpiąc także z polskiego folkloru. Jest to fuzja muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami, inspirowanymi producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yancey (J.Dilla).

W 2021 roku zespół wydał debiutancki album “Humanity”, który spotkał się z dobrym odbiorem zarówno w Polsce jak i zagranicą. Kwartet zagrał z albumem na wielu festiwalach m.in. Jazz Jantar (Gdańsk), Lublin Jazz, Cesky Rozhlas Jazz Fest(Praga), Batch Festiwal(Brno), Śledź Młody Jazz(Szczecin), Sopot Molo Jazz czy Biedowo Music Fest. 

Dużym wyróżnieniem był też występ w ekskluzywnej serii koncertów JAZZ.PL na antenie II Programu Polskiego Radia, a także zajęcie III miejsca na Blue Note Competition w Poznaniu oraz wyróżnienie przez fundacje JazzPoPolsku na konkursie Jazz Juniors w Krakowie.

Druga płyta  o tytule “BiBi” jest mocniejszym zwróceniem się w stronę elektronicznych brzmień. Bogatsze wykorzystanie możliwości syntezatorów w połączeniu z ciekawą instrumentacją trąbki, saksofonu daje rzadki efekt przenikającej się syntezy akustyczno-elektronicznej. Koncepcja płyty to skupienie się na jednostce, na indywidualności i tym co sprawia, że jesteśmy indywidualni. Utwory to odzwierciedlenie moich uczuć, które są również odbiciem emocji innych ludzi – każdy z nas przeżywa własne zachwyty i dramaty, ale emocje im towarzyszące wcale tak bardzo się nie różnią. Muzyka i rozważania z nią związane wychodzą do słuchacza z chęcią poszukiwania prawdy o sobie, odpowiedzi na pytania dokąd się zmierza i zaakceptowaniu tego kim się jest.

Skład zespołu:

Filip Żółtowski– trąbka

Szymon Zawodny– saksofon

Wojtek Wojda– instrumenty klawiszowe

Mikołaj Stańko– perkusja 

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 85
Skip to content