Franciszek Raczkowski “Klood”

“Klood” to solowy album pianisty Franciszka Raczkowskiego, zawierający szereg improwizacji i kompozycji odnoszących się do twórczości Claude Debussy’ego.

“Z licznych podań wiemy, że Claude Debussy uwielbiał improwizować na rozstrojonych pianinach, i praktykował tę sztukę jako element swojego procesu twórczego. Stymulowała go nieprzewidywalność stroju i mikrotony, być może też unikatowa barwa niektórych instrumentów. Niestety nie mamy zachowanych nagrań jego improwizacji. Chciałem wskrzesić ten wątek, nagrywając szereg impresji na najciekawszych pianinach, z jakimi miałem okazję się zetknąć. W ten sposób powstał ‘Klood’ – ukłon w kierunku jednego z moich największych muzycznych autorytetów i jednej z największych inspiracji”- Franciszek Raczkowski o swoim projekcie.

Album zawiera materiał nagrany między marcem 2021 a kwietniem 2022. Nagrania zrealizowano w warunkach pozastudyjnych, eksponując stukot mechaniki pianina i stawiając na pełen naturalizm. Wszystkie trzaski i szmery, które towarzyszą nam w odsłuchu, zostały zarejestrowane mikrofonami wstęgowymi, zapewniając ciepłe, immersyjne brzmienie. Dla kontrastu, album zawiera też kilka nagrań studyjnych, eksponujących klarowne brzmienie koncertowego fortepianu Steinwaya.

Fot. Maria Jarzyna

Franciszek Raczkowski (ur. 1991) – pianista i kompozytor aktywny na scenie muzyki improwizowanej, absolwent instrumentalistyki (fortepian, w klasie prof. Anny Góreckiej) i instrumentalistyki jazzowej (fortepian, w klasie dr hab. Pawła Tomaszewskiego) na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Występował na scenie z takimi artystami i zespołami jak Joanna Słowińska, Mietek Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Wojtek Urbański, Camerata Silesia, AUKSO, NOSPR. Brał udział w kursach mistrzowskich z Gonzalo Rubalcabą, Adreanem Farruggią, Kitem Downesem, Lee-Kum Singiem oraz Carlo Palese. Jest współtwórcą albumów: Time (Przemek Kleczkowski Group), Eternal Colours (Follow Dices), Accumulated Thoughts (Franciszek Pospieszalski Trio), Duo (Raczkowski/Kostka Duo), Longing Miniatures (Maciej Kitajewski Trio) Kubizm (Semiotic Quintet) i Nowoświt (Amalia Umeda Quartet). Jest też autorem swojego debiutanckiego albumu Apprentice (Franciszek Raczkowski Trio).

Był wielokrotnie nagradzany na konkursach jazzowych (Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową), brał udział w międzynarodowych spotkaniach muzyków jazzowych w Łodzi (International Jazz Platform), i występował na najważniejszych scenach jazzowych w kraju (Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jantar, Jazztopad). Jest stypendystą Miasta Krakowa (2021). Jego muzyka gości w japońskim wydaniu zestawiającym najciekawsze dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, CorePort 2017). O jego debiutanckim albumie Jan “Ptaszyn” Wróblewski stwierdził że “to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość”.

Nagranie sfinansowano z funduszu Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Album wydany będzie we współpracy z Fundacją Sztuka Łączenia.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 83
Skip to content