Jacek Mielcarek Kwartet BASMyT “Coraz”

Kwartet BASMyT to nowy zespół powołany do życia przez saksofonistę i klarnecistę, Jacka Mielcarka. Skład z Markiem Kądzielą (gitara), Jakubem Mielcarkiem (kontrabas) i Łukaszem Stworzewiczem (perkusja) zawiązał się w lipcu 2022 roku, teraz natomiast prezentuje debiutancką płytę “Coraz”.

Zespół Jacka Mielcarka powstał podczas pracy nad muzyką inspirowaną Ewangelią wg św. Jana. Jak wspomina lider: “W trakcie tamtego spotkania połączyła nas pewna szczególna, trudna do opisania więź. Czułem, że ten układ personalny nie może być jednorazową przygodą i szybko zacząłem obmyślać koncepcję kolejnego projektu, który moglibyśmy wspólnie zrealizować. Najważniejsze było dla mnie to, żeby nie był to typowy układ lider – zespół, a raczej kolektyw, w którym każdy daje coś od siebie”.

Jacek Mielcarek przyznaje, że fascynuje go wiele nurtów i twórców (żeby wymienić tylko Coltrane’a, Stockhausena, Colemana, Solborga, Motiana czy Ferma), dlatego wyłożenie koncepcji artystycznej albumu nie było łatwe. “Kompozycje Marka i Kuby rozwiały jakiekolwiek wątpliwości i okazały się być dla mnie ostateczną mobilizacją i argumentem za słusznością obranej drogi. Kiedy zacząłem układać te klocki, nagle okazało się, że powstaje coś faktycznie nowego, czego się nie spodziewałem i cieszę się, że muzyka poprowadziła nas w tak nieoczywistym kierunku. Wtedy też przyszła do mnie nazwa BASMyT, czyli Bezkompromisowa Asocjacja Myśli Twórczych” – wspomina artysta.

“Coraz” to zatem album, na którym udało się wcielić niełatwe założenia w życie, bo chociaż prezentowany materiał jest wyjątkowo zróżnicowany – od recytacji przez standardy po rozstrojone dudy – to całość brzmi bardzo spójnie, ale też z pełną sprawiedliwością oddaje indywidualny charakter każdego z muzyków. Koncepcja albumu łączy kategorie czysto muzyczne z tymi życiowo-filozoficznymi. “Płyta ma swój konstrukt napięciowy, gramy coraz mocniej, coraz bardziej idziemy w stronę muzyki improwizowanej, tworzonej tu i teraz, by osiągnąć w ostatnim utworze kulminację porozumienia. Rozstrojone dudy, którymi kończę ostatni utwór, symbolizują dla mnie to, że w tym momencie więcej już nie możemy zrobić. Ta płyta to dla mnie pewnego rodzaju podsumowanie dotychczasowej drogi artystycznej i życiowe credo, które w pewien sposób staram się przekazać słuchaczom” – podsumowuje muzyk.

Jacek Mielcarek – saksofon altowy i tenorowy, klarnet basowy, dudy, duduk, recytacja

Marek Kądziela – gitara, elektronika

Jakub Mielcarek – kontrabas

Łukasz Stworzewicz – perkusja

Emilia Hamerlik – śpiew (5)

Premiera albumu 15.12.2023 / Audio Cave

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 85
Skip to content