Jakub Klimiuk Quintet “(un)balanced”

1 maja ukaże się płyta kwintetu gitarzysty Jakuba Klimiuka pt. “(un)balanced”. Jest to historia o poszukiwaniu równowagi we współczesnej rzeczywistości, mierzeniu się z wszechobecnym zalewem informacji i próbie odnalezienia inspiracji w codziennej rutynie.

Kompozycje lidera kwintetu są odzwierciedleniem tytułowego balansowania między porządkiem, a chaosem. Łączą harmonię z nieładem, dysonans z konsonansem, swobodną improwizację z zamkniętymi formami. Materiał, w myśl tytułowej przeciwwagi, spaja wymagające formy i rozwiązania rytmiczne z melodyjnymi tematami. Muzycy, czerpiąc inspiracje ze zróżnicowanych nurtów, sięgających od jazzu tradycyjnego po skandynawską scenę improwizowaną i współczesny nowojorski jazz, tworzą brzmienie oparte na kontraście, pełne ekscytującego napięcia. Utwory scala seria „studies” – improwizacji wykonanych solo i w duecie, zbliżająca słuchacza do osobistych doświadczeń i stylu każdego z instrumentalistów. Te zaimprowizowane muzyczne wypowiedzi pełnią rolę wstępów i zakończeń kompozycji, stanowiąc zarazem pole do indywidualnej interpretacji utworów Jakuba przez członków zespołu. „Studies” to refleksja na temat ludzkich odruchów, emocji i intencji.

Formację tworzy pięciu indywidualistów aktywnie działających na londyńskiej scenie jazzowej: Jakub Klimiuk – gitara, Simeon May – saksofon tenorowy, Cody Moss – fortepian, Kinzan – kontrabas i Adam Merrell – perkusja.
W dwóch utworach do zespołu dołącza jeden z pionierów współczesnej brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonista Mark Lockheart, dzieląc się swoim niezwykłym brzmieniem, doświadczeniem i empatią.

Album został zarejestrowany 21go i 22go września 2023 w studio Fish Factory, Londyn, realizatorem był Sonny Johns.
Miks – Sonny Johns w studio The Nave (listopad/grudzień 2023)
Master – Tom Leader (styczeń 2024)
Projekt okładki, oprawa wizualna – Ania Kliniewska

Jakub Klimiuk – gitarzysta i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Guildhall School of Music & Drama w Londynie. Współpracował ze znakomitymi artystami, m.in. Mark Lockheart, Jonas Kullhammar, Krystyna Stańko, John Horler (pianista Cheta Bakera) i występował na festiwalach Rhodes & South Aegean International Jazz Festival, Sopot Molo Jazz Festival, Ladies Jazz oraz salach koncertowych takich jak Filharmonia Bałtycka.

W 2022 roku zadebiutował jako lider z albumem EP pt. „Reluctance” z autorskimi kompozycjami nagranym ze swoim londyńskim kwintetem. Zespół koncertował w czołowych brytyjskich klubach jazzowych, m.in. Verdict Jazz Club, PizzaExpress Live, The Spotted Dog Jazz. Nowa płyta kwintetu, z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Marka Lockhearta znanego ze współpracy z artystami ECM – Kenny Wheeler, Norma Winstone, Django Bates oraz NDR Big Band, ukaże się w maju 2024.

W swojej twórczości wykorzystuje techniki kompozytorskie wywodzące się ze współczesnej muzyki poważnej oraz skupia się na eksperymentowaniu z muzycznymi formami w kontekście jazzowych kompozycji. Jego utwory łączą zaaranżowane struktury, często oparte na kontrapunkcie i kontraście, z elementami swobodnej improwizacji. Inspirację czerpie ze sceny nowojorskiej, m.in. Mark Turner, Jonathan Kreisberg, Aaron Parks oraz
skandynawskiej, Petter Eldh, Jakob Bro. Koncertował oraz brał udział w warsztatach z Guildhall Studio Jazz Orchestra pod kierownictwem wybitnych amerykańskich i brytyjskich kompozytorami, dyrygentów – Jim McNeely (suita „Paul Klee”) oraz Mark-Anthony Turnage (projekt „Scorched” – Scofield Orchestrated). Jest aktualnie jednym z organizatorów serii koncertów, „Whirpool”, prezentujących autorską twórczość młodych artystów w legendarnym londyńskim klubie Vortex Jazz Club.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content