Jakub Żołubak Trio “Live at JazzState”

Płyta “Live at JazzState” grupy Jakub Żołubak Trio jest debiutem zespołu, u którego słychać inspiracje wydawnictwami spod znaku ECM. Muzyka została zarejestrowana podczas koncertu tria w warszawskim klubie SPATiF w ramach cyklu JazzState. Większość płyty stanowią utwory nt. kryzysu klimatycznego.

Album “Live at JazzState” został zarejestrowany w sierpniu 2021 r. podczas koncertu tria w klubie SPATiF. Wszystkie kompozycje za wyjątkiem “Small Town” Billa Frisella są autorstwa lidera, a całość wybrzmiała podczas koncertu w postaci jednego długiego utworu, bez przerw między kolejnymi kompozycjami. Obok gitarzysty Jakuba Żołubaka zespół tworzą perkusistka Patrycja Wybrańczyk i kontrabasista Radek Łukaszewicz.

Jakub Żołubak: “Dość często jazzowe płyty LIVE powstają ‘z przypadku’. Nie inaczej było tym razem – zespół w rzeczywistości COVID-19 nie zagrał wcześniej wielu koncertów, stąd był to kolejny etap wzajemnego poznawania się na scenie. Patrycja grała na częściowo pożyczonym zestawie (w tym na nie swoim werblu!), Radek korzystał z klubowego wzmacniacza basowego (który zresztą pod koniec koncertu odmówił współpracy), a omikrofonowanie sceny było typowo koncertowe – łącznie tylko 7 śladów (w studiu samą perkusję nagrywa się zwykle na kilkanaście ścieżek). Wszystko to przestało mieć jednak znaczenie, kiedy sięgnęliśmy wspólnie po raz pierwszy do nagrania – od razu wiedzieliśmy, że na koncercie wydarzyło się dużo dobrego i należy materiał wydać w postaci płyty”.

Jakub Żołubak Trio, Fot. Kasia Idźkowska

W muzyce zespołu słychać tak często opisywaną równorzędność instrumentów – gitara rzadko występuje jako instrument wiodący, gra pierwszoplanowe solówki może w 2-3 utworach. Dominują kolektywne improwizacje, wzajemne słuchanie się i gra zespołowa. J. Żołubak: “Nie wyobrażam sobie grania tego materiału z inną sekcją rytmiczną. Tutaj nie wystarczy odegrać zapisane nuty, znacznie ważniejsze jest zrozumienie, które jest wyjątkowe w składzie z Radkiem i Patrycją”.

Większość płyty stanowią utwory nt. kryzysku klimatycznego. Niektóre mówią o jego następstwach, np. otwierający “Bolivian Water” mówi o nieuchronnym kryzysie w dostępie do wody pitnej w Boliwii; inne o rozwiązaniach – energii słonecznej, czy też bardziej wyszukanym pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery z użyciem pyłu skalnego na polach uprawnych, jeszcze inne o powszechnych mitach, np. wierze w to, że zasadzenie dodatkowych lasów wystarczy, by rozwiązać kryzys klimatyczny. Tylko “Small Town” i “Billish” stanowią wyjątki – pierwszy jest kompozycją Billa Frisella, drugi – hołdem lidera oddanym Frisellowi.

Fot. Kasia Idźkowska

Jakub Żołubak: “Jako kompozytor muzyki instrumentalnej nie jestem wielkim zwolennikiem nadawania pozamuzycznych znaczeń utworom – zwykle w moim przypadku tytuły biorą się z tego, czym aktualnie się zajmuje, czy interesuje. Ale równie dobrze można słuchać tej muzyki w oderwaniu od tytułów i jako słuchacz ja zwykle wybieram tę drogę. Niemal wszystkie utwory na płytę powstały w tym samym czasie – kiedy po obejrzeniu filmu “It’s Okay to Panic” (2020, reż. Jonathan L. Ramsey, polski tytuł “Można panikować”) mocniej zainteresowałem się zmianami klimatu. Film jest wciąż dostępny na YT i gorąco zachęcam do obejrzenia.”

Jakub Żołubak – gitarzysta, kompozytor. Dał się poznać jako współlider kwartetu Bipolar Order (płyta “Duality” z 2019 r., Allegro Records). Ojciec 3-letniego Stefana (autora okładki albumu), miłośnik formuły 1 i gotowania.

Patrycja Wybrańczyk – perkusistka, współtwórczyni wielokrotnie nagradzanego O.N.E. Quintet, czy
Petersson’s Lightroom Project, zagorzała fanka norweskiej sceny muzycznej. Osoba, której nie da się nie lubić. Ciepła i mądra. Uwielbia zbierać grzyby.

Radek Łukaszewicz – kontrabasista i gitarzysta basowy. Współtworzy wiele odmiennych projektów
muzycznych (jazz, world music, pop, rock). Miłośnik windsurfingu, wyznawca stylu “slow” (spróbuj się z nim umówić na konkretną godzinę!).


Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content