JAZZ NA WYSPIE 2024 / Gdańsk

W środku wakacji, w sercu Gdańska na wyspie Ołowianka wyłowimy najciekawszy młody jazz. Posłuchajcie młodych twórców i twórczyń z Polski, którzy bezkompromisowo patrzą i poszerzają ten gatunek. Koncerty: 31 lipca – 7 sierpnia – 14 sierpnia, wstęp bezpłatny – trzecia odsłona Jazz na Wyspie!

Zaprosiliśmy artystów i artystki dostrzeżonych w Polsce i za granicą; wyróżnianych do nagród lub nominacji do Fryderyków czy w plebiscycie magazynu Jazz Forum; docenianych przez krytyczki i krytyków; z zainteresowaniem śledzonych przez publiczność; słuchanych na polskich i europejskich festiwalach i w rozgłośniach radiowych na całym kontynencie.

W malowniczej scenerii wyspy Ołowianka zabiorą słuchaczy w krainę jazzowych, improwizowanych i elektronicznych brzmień, pokazując witalność najmłodszego pokolenia jazzowych artystek i artystów.

Jakub Klemensiewicz/ Anna Jopek

31 lipca, g. 19:45: Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz / Teo Olter Quintet

Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz to duet młodych artystów, który tworzy autorski materiał oparty na muzyce improwizowanej w połączeniu z muzyką impresjonistyczną, klasyczną i polską muzyką ludową. W 2022 debiutancki album “Insight” Jopek był nominowany do Fryderyków, są laureatami konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu oraz Jazz Juniors; wyróżnieni w konkursie JAZZiNSPIRACJE i Young Crocus Jazz Contest podczas Krokus Jazz Festival.

Anna Jopek – piano; Jakub Klemensiewicz – saksofon sopranowy i klarnet

Podstawą brzmienia Teo Olter Quintet są dwie linie basowe dopełniające się rytmicznie i kolorystycznie, które pozostałym muzykom na granie otwartych struktur i improwizację bez utraty siły groovu i rytmu budującego kompozycję. Kompozycje na ich debiutanckim albumie „In Pursuit of Happiness” z 2024 roku łączą precyzyjnie skonstruowane subtelne pomysły z nieokiełznaną energią improwizacji, napędzającą kolejne obroty formy i dialogi między instrumentami.

Teo Olter – perkusja; Kamila Drabek – kontrabas; Tymek Bryndal – gitara basowa; Tadeusz Cieślak – saksofon; Aleksander Żurowski – piano

Teo Olter Quintet

7 sierpnia, 20:30: Hałvva / Ńoko

Hałvva to duet Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego, znanych ze sceny muzyki improwizowanej i elektronicznej. W grudniu 2022 roku rozpoczęli intensywną współpracę z francuskim trębaczem Timothée Quost. Ich wspólny i już wyprzedany album }}}} został wydany 29 września 2023 roku w angielskim labelu Waxing Crescent Records.

Kamil Piotrowicz – syntezatory/elektronika, Jacek Prościński – perkusja/elektronika

Hałvva

Ńoko w intrygujący sposób łączy nowoczesną elektronikę z dark jazzem i psychodelicznym metalem. Muzyka zespołu powstaje podczas sesji improwizacji, gdzie kreatywność katalizowana jest pełnym energii, spontanicznym aktem wykonywania muzyki bez założeń i bez ograniczeń. Album “Aurora” to zapis jednej z tych improwizowanych sesji, zawierający osiem energetycznych kompozycji, tworzących zwięzłą całość.

Dawid Lipka – trąbka; Michał Jan Ciesielski – saksofon / syntezator; Maciej Sadowski  – kontrabas, moog; Tomasz Koper – perkusja

Ńoko

14 sierpnia, 19:45: Siema Ziemia / Tentno

Siema Ziemia swobodnie czerpie z gatunków o elektronicznych korzeniach takich jak breakbeat, techno, footwork/juke łącząc je z jazzową improwizacją. Ich utwory były prezentowane w BBC 6, Worldwide.fm czy Narr Radio. Występowali między innymi na London Jazz Festival, Amsterdam Dance Event, a ich najnowszy drugi album zatytułowany “Second” wydała brytyjska wytwórnia Byrd Out.

Kacper Krupa – saksofony i syntezatory; Fryderyk Szulgit – gitara, syntezatory; Paweł Stachowiak – bas, moog; Andrzej Konieczny – perkusja, syntezatory

fot. Siema Ziemia – Myra_Ida van der Veen

Tentno to czwórka, pozbawionych strachu artystów, posługujących się dźwiękiem i obrazem. Tworzą złożone, nieoczywiste na pierwszy rzut oka/ucha, struktury, aby później dać im się rozpaść i na ich gruzach budować od nowa. Operują językiem klasycznym i współczesnym, czerpiąc z wielu źródeł i często z pewną dawką ironii wykręcają je i wrzucają w nietypowe konteksty.

Krzysztof Hadrych – gitara; Alan Kapołka – perkusja; Szymon Zalewski – kontrabas; Marta Zdyba Prabucka – wizualizacje

Tentno

Więcej informacji na stronie noweidzieodmorza.com/jazznawyspie

Organizatorem cyklu jest Nowe idzie od morza oraz AMBEREXPO.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 90
Skip to content