Maciej Sadowski „I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen”

„I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen” jest solowym producenckim debiutem Macieja Sadowskiego. Jest on kontrabasistą, kompozytorem i producentem od wielu lat angażującym i inicjującym rozmaite muzyczne projekty. Na prezentowanym albumie nie jest jedynym wykonawcą, wspiera go swoimi partiami aż trzynastu muzyków.

Album jest dźwiękowym zapisem przeżyć i emocji wzbudzonych wyjątkowym, trudnym i zmieniającym życie muzyka okresem pandemii. Przewrotny tytuł odnosi się bezpośrednio do procesu twórczego. „Nie jestem teoretykiem sztuki, muzycznym filozofem, który pewne spójne teorie przenosi na klawiaturę czy partytury. Moje przeżycia w sposób naturalny zmieniają się w mojej głowie w muzykę. Dopiero po czasie, w wyniku skojarzeń, analiz czy zewnętrznych podpowiedzi znajduję w niej echa osobistych zdarzeń i uczuć” – mówi Sadowski. „Chciałbym na podobne poszukiwania pozwolić mojemu odbiorcy – nie sugerować dróg interpretacji czy tematycznych wątków. Uważam, że w ten sposób artystyczny przekaz staje się bardziej uniwersalny. Pomimo kulturowych różnic, geograficznych oddaleń, różnych doświadczeń – ludzie dzielą ze sobą pierwotne emocje. I właśnie ich należy w zaprezentowanym materiale szukać”.

Ta uniwersalność przekazu w połączeniu z uniwersalnym chaosem, który w ciągu ostatnich dwóch lat przeżywamy, nadała ostateczny kształt tej płycie. Właśnie dzięki pandemii zrodził się pomysł na album, w pracach nad którym nie trzeba ograniczać się myśleniem o koncertowych wykonaniach: bogaty w barwy dzięki przyjaciołom z całego świata, muzycznie wielopoziomowy i złożony. Prawie niemożliwy do zagrania na żywo. „W centrum kompozycji, aranżacji i nagrań wreszcie mogłem postawić tylko i wyłącznie na wypływające z mojej wyobraźni brzmienie”.

W realizacji tej niezwykłej wizji pomagali Maciejowi Sadowskiemu przede wszystkim: francuski raper Lario Nowhere (voc), londyński producent BPMoore (d), amerykański producent Kevin Scott Davis (g). Ponadto w nagraniach towarzyszyli mi znajomi i przyjaciele z Gdańska: Antoni Wojnar (piano), Maja Maseli (Ist violin), Dawid Lipka (trumpet), Alisa Kopac (2nd violin), Asia Kravchenko (viola), Małgorzata Znarowska (cello), Krzysztof Pawłowski (electric cello), Tomasz Koper (drums), Katarzyna Golecka (vocals) i Maciej Świniarski (vocals).

okładka płyty

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content