MUNDINOVA “Fantom”

Fantom” to nastrojowa opowieść o emocjonalności, sensualności, ulotności. Wyraża niepokój o kondycję świata, zachęca do refleksji nad wolnością w życiu i w sztuce, zadaje pytania o iluzje i wyobrażenia, jakimi karmimy się w otaczającej nas rzeczywistości. Pyta też nieśmiało o istotę naszej bytności we wszechświecie. Każdy z nas nosi w sobie jakiś „fantom”…

Album „Fantom” to muzyczno – słowna opowieść, na którą składają się migawki wspomnień, tęsknot i doświadczeń, jakie pozostawił w wrażliwości i pamięci członków Mundinova czas ostatnich dwóch lat. Był to czas trwania, niepokoju, wnikliwych obserwacji, w którym okazało się, że “tu i teraz” waży więcej i znaczy więcej. Był to także czas pełen wielu inspiracji, twórczych spotkań i radości ze wspólnego grania muzyki bez intencji przekładania jej na kalkulację zysków i strat.

Album zawiera dziewięć autorskich kompozycji. Zalążkiem do ich powstania był motyw kilku kołysanek, napisanych na potrzebę filmu fabularnego w reż. Barbary Napory. Pomysł ewoluował, przynosząc niespodziewane efekty i kierując twórczość zespołu w zupełnie nieznane rewiry, do tego stopnia, że pierwotne “kołysanki” stały się swoistymi manifestami.

Fot. Justyna Faber

Trzon zespołu Mundinova stanowią: wokalistka Dorota Kołodziej, kontrabasistka i gitarzystka basowa – Marzena Cybulka oraz gitarzysta Michał Wilczyński. Nieprzypadkową decyzją było zaproszenie na płytę konkretnych gości: perkusisty Marcina Raka (EABS, BŁOTO) i Szymona Miśniaka oraz flecisty i klarnecisty Michała Żaka (Lautari, Tęgie Chłopy) – muzycznych indywidualistów, z których każdy wniósł osobną, niepodważalną wartość, oferując charyzmę, inspiracje i język muzyczny z mocno alternatywnych obszarów jazzu i folku. Sprecyzowało to i ukierunkowało muzyczną wizję albumu. Powstały utwory łączące z pozoru kontrastowe rozwiązania muzyczne, jednakże spójne w swoim wyrazie, autentyczne. Tak oto brudne, warczące odcienie gitary zestawione są z ornamentowym brzmieniem klarnetu i cymbałów wileńskich, a energetyczna sekcja rytmiczna z leniwie melorecytowanym tekstem. Długo można by wymieniać nieoczywistości kompozycyjno- brzmieniowe. “Fantom” pozostawia słuchaczy wolnych zarówno w kwestii nazewnictwie samej muzyki, jak i myśli myśli filozoficznej w nim zawartej.

Autorami muzyki są członkowie Mundinova, autorkami większości tekstów: Marzena Cybulka, Dorota Kołodziej oraz gościnnie – znana już z pierwszej płyty zespołu – Justyna Paluch oraz Aleksandra Szypowska (współautorka tekstu anglojęzycznego). Autorką okładki płyty jest Ewa Kutylak.

Dorota Kołodziej podczas sesji nagraniowej, fot. Justyna Faber

Nagrania zrealizowane zostały w 2021 roku w Monochrom Studio w Gniewoszowie. Mix&master: Ignacy Gruszecki. Produkcja: Mundinova, Ignacy Gruszecki. Wydawnictwo: Mundi Art.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content