Sokołowsko Jazz Meets Punkt Festival 15-17.03

Organizatorzy Sanatorium of Sound w Sokołowsku, norweskiego PUNKT Festival oraz kurator Piotr Turkiewicz zapraszają na drugą odsłonę Sokołowsko Jazz. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-17 marca w Kinie Zdrowie w Sokołowsku oraz w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Wydarzeniem towarzyszącym odbywającym się 15 marca w Filharmonii będzie koncert symfoniczny – Wiosna w Gruzji.

Wydarzenie przyniesie prezentacje czterech bardzo różnorodnych pod względem stylistyki projektów. Idea współpracy z artystami z Norwegii i Polski zrodziła się z potrzeby pokazania z jednej strony tego, co najnowsze i daleko wychodzące poza ramy wąskiego postrzegania jazzu i muzyki improwizowanej, a jednocześnie nawiązania do projektów i synergii między artystami_kami, które od dłuższego już czasu rozpoznajemy na rynku. Awangarda, współczesny jazz, pop, improwizacja… właśnie taka mieszanka stylistyk na trzy marcowe dni przejmie sale koncertowe w Sokołowsku i Wałbrzychu.

Bodaj najbardziej spektakularnym przykładem takiej synergii jest od wielu lat międzynarodowy kwartet saksofonisty Macieja Obary (ECM). W ramach naszego festiwalu zaprosiliśmy go do specjalnego projektu. Udział wezmą w nim również: jego przyjaciel z kwartetu Ole Morten Vågan – jeden z najbardziej szanowanych i rozchwytywanych basistów europejskich, Kit Downes – fenomenalny pianista i improwizator oraz Veslemøy Narvesen – czołowa perkusistka młodego pokolenia w Norwegii.

Z kolei jedna z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat – Amalia Umeda – zaprezentuje prapremierę swojej najnowszej płyty w kwartecie (razem z Franciszkiem Raczkowskim, Michałem Aftyką i Michałem Szeligowskim), który od kilku lat wnosi powiew świeżości do polskiej sceny muzyki improwizowanej. Podobną rolę na scenie norweskiej zaczyna odgrywać wokalistka Benedikte Askedalen, która na Festiwalu wystąpi w projekcie How to Sallie współtworzonym razem z Olem Petterem Ålgårdem, Eirikiem Lindtnerem oraz gościnnym udziałem Olava Hanema. Podopieczna jednego z kuratorów PUNKT – Jana Banga – coraz głębiej sięga do współczesnej sceny norweskiego popu. Czy ma to jeszcze coś wspólnego z jazzem? Czy musi mieć?

Sięgniemy też głębiej po artystów, którzy od wielu lat są bezdyskusyjnie liderami bardzo otwartego podejścia do muzyki i spokojnie można ich nazwać obywatelami świata improwizacji – koncertują bowiem niemalże non stop od dekad. Nadal jednak zachowują bardzo świeże podejściem do każdego z projektów. Trio Trzaska/Håker Flaten/Nilssen-Love będzie zapewne jednym z najbardziej organicznych projektów tej odsłony festiwalu w Sokołowsku. Nie zabraknie również REMIXów – a o tym więcej szczegółów już wkrótce!

PROGRAM SOKOŁOWSKO JAZZ MEETS PUNKT FESTIVAL

15 MARCA
FILHARMONIA SUDECKA
g.19.00 – Wiosenna Gruzja:

Mirian Khukhunaishvili
Veriko Tchumburidze
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

16 MARCA
KINO ZDROWIE

19:00 Amalia Obrębowska Quartet
21:00 Benedikte Askedalen Quartet
22:00 REMIX

17 MARCA
KINO ZDROWIE

15:00 Ingebrigt Håker Flaten / Mikołaj Trzaska / Paal Nilssen-Love
16:00 REMIX

17 MARCA
FILHARMONIA SUDECKA W WAŁBRZYCHU

18:00 Maciej Obara / Kit Downes / Ole Morten Vågan / Veslemøy Narvesen

BILETY SĄ DOSTĘPNE W GOING.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content