VIII FESTIWAL JAZZ&LITERATURA

Zapraszamy na kolejną, ósmą edycję Festiwalu Jazz & Literatura. W dniach 6-9 października w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich zagrają m.in. Adama Bałdycha &Łukasza Ojdany i grupa Immortal Onion z Michałem Janem. W programie także spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem i wernisaż fotografii.

VIII Festiwal Jazz&Literatura odbędzie się w dniach 6-9 października 2022 roku w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich. Festiwal jest wspólną inicjatywą Miejskiego Domu Kultury Batory reprezentowanego przez Dyrektora Sylwestra Paprockiego oraz Agencji New Talents’ Resources Marzena Anioł, w porozumieniu z Miastem Chorzów.

6 października usłyszymy Adama Bałdycha & Łukasza Ojdanę. Artyści wywodzą się z różnych środowisk improwizatorskich. Przez lata rozwijając autorskie projekty (Adam Bałdych Quartet, RGG Trio) spotkali się, aby połączyć swoje wyobraźnie. I było to spotkanie energetyzujące zarówno dla nich jak i publiczności, która odkryła ich muzykę na nowo. Wspólnym mianownikiem stały się obszary ich artystycznych poszukiwań: jazz, Polska muzyka ludowa oraz muzyka poważna: zarówna dawna jak i ta najnowsza. Zawsze jednak filtrowane tak, by w efekcie dać muzykę autentyczną, odkrywczą i komunikatywną z odbiorcą, którego zapraszają do swojego wewnętrznego świata.

Kolejnego dnia festiwalu, 7 października, wystąpi kwintet skrzypka Tomasza Chyły. Jest to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia w polskim jazzie. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się między innymi cztery albumy; „Eternal Entropy” (2017), „Circlesongs” (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at Polish Radio 3.” (2019), „da Vinci” (2020). W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty „Circlesongs”. Tomasz Chyła – lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali dwa lata temu w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album „Eternal Entropy”. Skład: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Misz (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja).

Michał Jan & Immortal Onion zagra 8 października. Zespół ugruntował już sobie pozycję jednego z najciekawszych projektów nowej fali polskiego jazzu i konsekwentnie zyskuje to miano również za granicą (koncerty w 14 krajach). Po dwóch świetnie przyjętych albumach (debiutanckiego „Ocelot of Salvation” z 2017 i wydanego w U Know Me Records „XD [Experience Design]” z 2020) prezentuje płytę „Screens”, która została nagrana z inicjatywy trójmiejskiego kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego. Skomponowane przez Michała utwory pokazują, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca. Skład zespołu: Michał Jan Ciesielski (sax, synth), Ziemowit Klimek (bass, synth), Tomir Śpiołek (piano, synth), Wojtek Warmijak (drums).

Ostatniego dnia festiwalu popłynie muzyka z Afryki Zachodniej w wykonaniu pochodzącego z Burkina Faso Noumassana Dembelé. To 24 letni muzyk, multi-instrumentalista, grający tradycyjną muzykę mandingue pochodzącą z regionu Afryki Zachodniej. Instrumentem przewodnim artysty jest kora, rodzaj afrykańskiej harfy, będącej nieodłącznym atrybutem muzyki mandingue. Gra on również na n’goni i balafonie. Wywodzi się on z grupy griot, oznaczającej sługę ale również poetę-śpiewaka. Griot jest osobą odpowiedzialną za przekazywanie tradycji ustnej, poezji oraz muzyki, jest się nim z pokolenia na pokolenie. Od dziecka przekazywana jest mu umiejętność grania na różnych instrumentach. Noumassan wspomina, że już w wieku trzech lat zaczął stawiać swoje pierwsze muzyczne kroki. Artysta regularnie współpracuje z zespołem Moribaya, z którym bierze udział w licznych festiwalach. Miał również okazję współpracować z Pawłem Steczkowskim, jak również z Marią Pomianowską. 

Festiwal Jazz &Literatura

Program Festiwalu:

JAZZ JAMBOREE 1970

Wernisaż fotografii jazzowej Ireny Saneckiej-Fiebig

Chorzowskie Centrum Kultury – Foyer

Ul. Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów

6 października, g. 18.00

Bilety: wstęp wolny

Koncert ADAM BAŁDYCH & ŁUKASZ OJDANA

Chorzowskie Centrum Kultury

Ul. Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów

6 października, g. 19.30

Bilety

Koncert TOMASZ CHYŁA QUINTET

Miejski Dom Kultury Batory

Ul. Stefana Batorego 6, 41–506 Chorzów

7 października, g. 20.00

Bilety

Spotkanie autorskie – JAKUB ŻULCZYK

Miejski Dom Kultury Batory

Ul. Stefana Batorego 6, 41–506 Chorzów

8 października, g. 17.00

Bilety

Koncert MICHAŁ JAN & IMMORTAL ONION

Miejski Dom Kultury Batory

Ul. Stefana Batorego 6, 41–506 Chorzów

8 października, g. 20.00

Bilety

Koncert NOUMASSAN DEMBELE

Park Tradycji (oddział Siemianowickie Centrum Kultury)

Ul. Elizy Orzeszkowej 12, 41-106 Siemianowice Śląskie

9 października, g. 19.00

Bilety

Festiwal Jazz&Literatura pozostaje wspólną inicjatywą Miejskiego Domu Kultury Batory reprezentowanego przez Dyrektora Sylwestra Paprockiego oraz Agencji New Talents’ Resources Marzena Anioł, w porozumieniu z Miastem Chorzów.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 83
Skip to content