Wyniki I Konkursu Pianistycznego „Reminiscencje” im. Mieczysława Kosza

W 80. rocznicę urodzin Mieczysława Kosza w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie odbyła się pierwsza edycja konkursu dla młodych pianistów jazzowych. Zapraszamy do zapoznania się z jego wynikami.

10 lutego 2024 roku minęła 80. rocznica urodzin Mieczysława Kosza, ikony polskiej pianistyki jazzowej. Kosz, jako ociemniały chłopiec swą muzyczną podróż rozpoczął w 1952 roku w ówczesnej Podstawowej Szkole Muzycznej dla Dzieci Niewidomych przy ulicy Józefińskiej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem po siedmiu latach. Dziś pod tym adresem prężnie działa Szkoła Muzyczna im. Bronisława Rutkowskiego i to właśnie tu, 8 lutego 2024 roku, odbył się po raz pierwszy Konkurs Pianistów Jazzowych „Reminiscencje” jego imienia.

W Konkursie wzięło udział 11 młodych pianistów, reprezentujących różne ośrodki kształcenia artystycznego. Grę uczestników oceniało Jury w składzie: Piotr Wyleżoł (przewodniczący), Tomasz Białowolski i Franciszek Raczkowski.

Zwycięzcą Konkursu został Bruno Sikorski z Krakowa. Regulaminowa nagroda za najlepsze wykonanie kompozycji Kosza przypadła Aleksandrowi Brightonowi z Tarnowa.

Konkurs im. Kosza to kolejne wydarzenie na jazzowej mapie Polski. Zaplanowany jako impreza mająca się odbywać co dwa lata, ma za zadanie wyłaniać muzyczne talenty i utrwalać pamięć o tym wyjątkowym artyście. “Mietek Kosz żył jedynie 29 lat, około połowę swego życia spędzając w Krakowie. Kto wie, może była to ta szczęśliwsza połowa?” – zastanawia się Waldemar Król, inicjator wydarzenia.

Relacja z konkursu.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 80
Skip to content