Zbigniew Lewandowski Quintet “A New Opening”

“A New Opening” – w luźnym tłumaczeniu – „Nowe Rozdanie” to najnowsze dzieło wybitnego perkusisty jazzowego Zbigniewa „Levandka” Lewandowskiego. To album, który otwiera nowy etap artystycznej podróży muzyka po ponad pięćdziesięcioletniej pracy scenicznej.

Na album składa się osiem autorskich utworów, skomponowanych przez Zbigniewa Lewandowskiego oraz saksofonistę kwintetu – Tomasza Pruchnickiego, opracowanych przez zespół podczas prób i koncertów przed wejściem do studia. To muzyczne dzieło jest swoistym świadectwem doświadczeń zebranych przez kilkanaście ostatnich lat, a także wspomnień artystów, którzy mieli wpływ na twórczość „Levandka” m.in. Chick Corea, Michael Brecker, Steve Gadd, Mike Stern, Janusz Skowron. Dwie z kompozycji na płycie są dedykowane: „Góralski Quartet” – Zbigniewowi Namysłowskiemu i „Afro Cuyaviak”- Zbigniewowi Jakubkowi.

Fot. Marzena Cybulka

W składzie Quintetu znajdują się artyści o imponującym dorobku artystycznym, w tym Jakub Olejnik (kontrabas, gitara basowa), Tomasz Pruchnicki (saksofony, flety), Kenny Carr (gitara), Robert Jarmużek (fortepian). Ich zgrana współpraca, warsztat, ogromne doświadczenie i świadomość jazzowych kontekstów historycznych sprawiają, że album jest mocno osadzony w tradycji jazzowej, jednocześnie niosąc świeże spojrzenie młodszej generacji muzyków.

Wizja muzyczna „Levandka” na materiał płytowy ukształtowała się ostatecznie po koncercie jubileuszowym z okazji 50-lecia pracy artystycznej pt. „The Music of My Life”, który odbył się w sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu w październiku 2022 r. Wkrótce po tym, z myślą o szerokim gronie słuchaczy, Zbyszek Lewandowski zdecydował się na utworzenie “Edycji Jubileuszowej” swojego akustycznego kwintetu, rozpoczynając serię koncertów z „nowymi pomysłami”.

Album „A New Opening” został zarejestrowany przez Ignacego Gruszeckiego w studiu Monochrom w Gniewoszowie w wrześniu 2023 roku. Wydawcą jest Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław. 

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 83
Skip to content