AUDYCJE


Karol Ochodek - zdjęcie

Brzdęki

Karol Ochodek

Brzdęki – to przestrzeń dla dźwięków szarpanych i wieczór pełen magii drgających strun, w którą zabiera nas Karol Ochodek . Godzinna podróż, biegnąca od muzyki etnicznej, przez klasyczną aż po rozrywkową. To szczególny czas współbrzmienia niesamowitych kultur, wielkich osobowości muzycznych i niezgłębionych tajemnic instrumentów z gitarowej rodziny.


Co w jazzie piszczy

Krzysztof Komorek

„Co w jazzie piszczy” to przegląd nowości muzyki jazzowej, okołojazzowej i improwizowanej. Motywem przewodnim jest zawsze termin premiery – słuchać więc będziemy stylistycznie zróżnicowanych nagrań z płyt wydanych podczas kilku tygodni poprzedzających każdą z audycji.


Dorota Halberda - zdjęcie

Cząstki elementarne

Dorota Halberda

Cząstki elementarne – audycja o fascynacjach i zauroczeniach. O przestrzeni publicznej jako katalizatorze osobliwości w kulturze i sztuce. O fenomenie kultury jako podstawowym budulcu naszej egzystencji. I na poważnie i z dystansem. Jak to w pandemii. Z artystami i o artystach. W dziedzinach będziemy przebierać dowolnie. Można się także spodziewać…całkiem prywatnych przemytów. Zaprasza Dorota Halberda.


Debaty muzyczne

Mery Zimny i Paweł Szczepanik

JAZZKULTURA i Radio Kraków Kultura prowadzą wspólne debaty na temat kondycji muzyki, festiwali muzycznych i branży muzycznej, interesujących zjawisk, godnych polecenia inicjatyw w Krakowie i w Polsce. Debaty to wolna, niczym nieskrępowana przestrzeń do dyskusji, którą postanowili stworzyć Mery Zimny i Paweł Szczepanik wraz z zapraszanymi gośćmi.


Flamenco

Marysia Światłoń

Flamenco to audycja, w której Marysia Światłoń opowiada o sztuce flamenco. Robi to nie tylko z perspektywy samej muzyki i rytmu, ale uwzględnia także kontekst historyczny i kulturowy związany z tą sztuką. Pojawiają się tu zatem znani (lub mniej znani) artyści, nawiązania do historii i mitów flamenco oraz teksty pieśni, wraz z ich tłumaczeniem oraz symboliką. Przy okazji obalone zostaną liczne stereotypy narosłe wokół flamenco.


Groove Beats

Hirek Wrona

Groove BeatsHirek Wrona prezentuje zestaw dźwięków gdzie będzie dominował soul i funk – pochodzących z płyt zarówno klasycznych jak i współczesnych.
Atlantic, Stax, Tamla Motown, Polydor czy Westbound to klasyczne źródła fantastycznych płyt. Jednak jest też potężna armia współcześnie działających małych wytwórni wydających krążki piękne z dźwiękami osadzonymi w tradycji soulu i funku. Autor nieustannie poszukuje albumów ciekawych i niosących brzmienie będące fuzją wszystkiego co wydarzyło się przez ostatnie 60 lat w światowej muzyce. To nie tylko piękne melodie, ale i cudowny puls poparty przejmującymi tekstami. To również niebywała energia, którą można zdefiniować trzema słowami: dusza, pot i miłość.


Jazz Flow

Hirek Wrona

Jazz Flow to audycja, w której Hirek Wrona będzie opowiadał o klasycznym jazzie z lat 50 i 60 oraz w której będzie prezentował nagrania z tego właśnie okresu. 
Te dwie dekady zmieniły światowy jazz i całą muzykę popularną w sposób, który znamy dziś. Jazz nowoczesny, na początku którego rozwijały się bebop i cool to przestrzenie twórcze, które zostały zdefiniowane w latach 40 i 50. W latach 60 rozwinął się free jazz i fusion. 
Zostało nagranych wówczas mnóstwo fantastycznych płyt, które stały się nie tylko klasykami jazzu, ale i przeszły do kanonu światowej muzyki. To właśnie o nich autor będzie opowiadał i to z nich będzie prezentował muzykę w swoich audycjach. Wiele z nich – szczególnie tych w wersjach winylowych jest nieco zużytych przez odtwarzanie ich przez ostatnie dekady. Teraz autor chce podzielić się swoja fascynacją jazzem ze słuchaczami radia JazzKultura.


Jazz i Grzech

Grzegorz Telega

Jazz i Grzech – muzyczne wędrówki Grzegorza Telegi po kalendarzach ze szczególnym upodobaniem do świąt nietypowych. Oparte na rocznicach i wydarzeniach wspomnienia tych co odeszli, życzenia dla wciąż aktywnych artystek i artystów z jazzowych scen całego świata. Niektórym przytrafia się spotkać oko w oko z Redaktorem Grzechem w studio Jazzkultury. Nierzadko w „Jazz i Grzech” natknąć można się na kącik poetycki.


Jest alternatywa

Mateusz Sroczyński

Jest alternatywa – czarna owca w radiu jazzowym. Autorski, ponadgatunkowy i omijający kanony przegląd muzyki według Mateusza Sroczyńskiego. W repertuarze między innymi muzyka improwizowana, free jazz, eksperyment, psychodelia, post punk, noise czy trans. Odcinki tematyczne, podsumowania i przekrojowe przeglądy po zjawiskach, wytwórniach czy dyskografiach. Starocie i nowości w zmiennych proporcjach, tak samo jak kakofoniczne jazgoty i przyzwoite piosenki. Planowany jest ponadto nieregularny format, w ramach którego prowadzącego odwiedzać będą muzycy oraz ludzie kultury, by opowiedzieć o kilku wybranych siebie płytach.


Kempa kultury

Agata Kempa

Troszkę kultury. Tylko tyle potrzeba, żeby zacząć przyjemną rozmową. Czasami z nią, czasami z nim, a czasami z samą sobą. O filmie widzianym w zeszły piątek w kinie studyjnym. O nowym spojrzeniu na lekturę. O piosenkach, które znamy, ale nie wiemy do końca skąd. O mediach społecznościowych i popkulturze. O teatrze w wersji dla każdej i każdego. O języku i o tym, czy śląski nim jest. O tym co jej, Kempie, w duszy gra. Kempa Kultury. Prowadzi Agata Kempa.


Muzyka od Byka

Jakub Byczek

Muzyka od Byka – audycja, w której Jakub Byczek zabierze Was do świata muzyki Soul – R&B. Nie zabraknie groovowych funczurów oraz kojących neo-soulowych ballad. Pełen przekrój dobrej muzyki nie ograniczonej miejscem i czasem.


Mysterious Traveller

Wojciech Prażuch

„Misterious Traveller” to tajemnicza radiowa podróż w czasie i przestrzeni przez różne muzyczne kontynenty i krainy. W rolę przewodnika wciela się Tajemniczy Podróżnik, czyli Wojtek Prażuch. Ta audycja to dużo dobrej muzy bez ograniczeń gatunkowych czy stylistycznych, raczej tej zapomnianej, która od dekad zalega jedynie na półkach audiofilów.


Maciej Nyzio - zdjęcie

Oczami flanera

Maciej Nyzio

Oczami flanera – ta audycja to spacer ulicami Krakowa podczas, którego każdy przystanek to kolejna historia. Przechadzka okraszona dużą ilością muzyki i wygodna, bo z pozycji fotela, ale wymagająca wysiłku wyobraźni, by łatwiej było poznać to, co miasto odkrywa tylko w kuluarach. Zaprasza Maciej Nyzio.


Piosenki i opowieści

Daniil Karpov


Cześć! My name is Daniel, but friends call me Danya. I’m a Ukrainian singer-songwriter from Crimea and a new volunteer in Dworek Białoprądnicki. I’ve always wanted to tell different stories that inspire me and share the music I love with people. That’s why I created this broadcast “Piosenki i Opowieści” (Songs & Stories). Various artists, writers, books, poems, movies, cultural phenomena and important global issues – I would like to talk to you about all this and more. Interesting little-known facts, music from around the world, people and ideas that touch my heart. Maybe this will touch your heart as well.

Audycja jest współfinansowana przez Unię Europejską. Odbywa się w ramach IntegrART vol. 7 (projektu realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności).


Plan B

Mila Frémondière


Cześć, my name is Mila, I am a French volunteer in Krakow from the IntegrART project.
I’ve always liked to talk about social issue with relatives and friends, even though it can be a risky task. This is how the idea of “Plan B” was born.
Once a month, with a special guest, I will focus on multiple topics ranging from ecology, migration, feminism, mental health, creativity and much more. Let’s open the debate and give each other tools and strategies so that we can go from speaking about it to acting on it. Let’s question what we know because there is always another way of looking at things. There is always a Plan B. We will tackle social issues by looking at national and local initiatives as well as activists’ works.
“Plan B”, it’s all this… and the music of course !

Audycja jest współfinansowana przez Unię Europejską. Odbywa się w ramach IntegrART vol. 7 (projektu realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności).


Poranek z JAZZKULTURĄ

Zespół JazzKultury

Poranek z JAZZKULTURĄ – informacje koncertowe, kulturalne, muzyka jazzowa we wszelkich odmianach w tym „Jazz na przebudzenie”, a w poniedziałki również „Kartka z kalendarza”.


Posłuchaj wrażliwości

Anna Machacz


Czym jest wrażliwość? Siłą!
Tak naprawdę wrażliwość może być rozumiana bardzo szeroko i choć nie ma jednoznacznej definicji to istnieje kod, który wszyscy rozumiemy. Pragniemy być uważni na bodźce otoczenia, własne uczucia, ale też spostrzeżenia innych ludzi. Stąd pomysł na audycję, w której prowadząca Anna Machacz, będzie rozmawiać z osobami zaangażowanymi w uważne postrzeganie dzieci i dorosłych. To będzie czas na rozmowy o emocjach, książkach potrafiących oswajać leki, o budowaniu relacji dorosły-dziecko, o literaturze mającej moc terapeutyczną.


Rozmowy przegrane

Patrycja Wybrańczyk i Kamila Drabek

Rozmowy przegranePatrycja Wybrańczyk i Kamila Drabek ubierają w słowa to, co już razem “przegrały” na scenie. Audycja jest pretekstem do dyskusji na tematy wszelakie, sięgania po muzyczne i pozamuzyczne ilustracje poruszanych zagadnień.


Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble – członkowie grupy Spółdzielnia Muzyczna zapraszają do poznawania meandrów muzyki współczesnej.


ŚwiaTo-CZUŁOŚĆ

Ula Nowak

ŚwiaTo-CZUŁOŚĆ – wrażliwość na dźwięki globu, audycja Uli Nowak. Te najbardziej surowe – prawdziwe i przejmujące, w których odbijają się najróżniejsze kultury. Te nowe i na nowo odkryte, tworzące energię wielkich miast. Słowa „świat” i „światło”, nie tylko w językach słowiańskich mają wspólną etymologię, dlatego co tydzień wspólnie szukamy wyjścia z tunelu. Czasem wyłącznie w towarzystwie muzyki, czasem wspólnie z czułymi gośćmi.


Jakub Gucik - zdjęcie

Waldemar

Jakub Gucik

Waldemar – jazz i muzyka współczesna uszami Jakuba Gucika.


Karol Ochodek - zdjęcie

Widoki z górnej półki

Karol Ochodek

Widoki z górnej półki – to audycja, podczas której będziemy zanurzać się w literaturę piękną dosłownie z całego świata. Karol Ochodek wraz ze swoimi gośćmi poprowadzi słuchaczy po meandrach fikcji literackiej. Przyjrzymy się treściom, które często na pierwszy albo nawet drugi rzut oka umykają lekturze, nie dając się łatwo odnaleźć. Nie zabraknie dzieł osławionych klasyków ale pojawią się też powieści, które dopiero co z hukiem wchodzą na swój piedestał.


Wielokulturowe opowieści

Joanna Kudyba-Antonik

Wielokulturowe opowieści to audycja tworzona we współpracy ze stowarzyszeniem Wielokulturowy Kraków, które na co dzień zajmuje się prowadzeniem edukacji nieformalnej i pokazywaniem wielokulturowego oblicza naszego miasta. W audycji usłyszycie nie tylko o różnorodności etnicznej, narodowej i wyznaniowej Krakowa czy Polski, ale także o lokalnym patriotyzmie, małych ojczyznach i tożsamości. Plus wyjątkowa, autentyczna muzyka z całego świata. Gospodynią audycji jest Joanna Kudyba-Antonik.


Wszystko jest jazzem

Jarosław Kowal

Wszystko jest jazzem. Definicję jazzu można zawężać do prostych estetycznych skojarzeń, ale można również nieskończenie ją poszerzać, bo w jakiejś formie – choćby śladowej – obecny jest w niemal całej współczesnej muzyce. Wszystko jest jazzem i o tym będzie ta audycja. Prowadzi Jarosław Kowal.


Dominik Górka - zdjęcie

Wszystko wolno

Dominik Górka

Wszystko wolno – tytuł dokładnie opisuje zawartość. Gramy jazz, ale też blues i inną dobrą muzykę, pod jednym warunkiem: podchodzą nam wolne numery. Godzina z Dominikiem Górką podczas której wszystko wolno to wieczór, gdy nie musicie się spieszyć nawet z mieszaniem herbaty.


Zimnym uchem

Mery Zimny

Zimnym uchem – audycja, w której Mery Zimny zaprasza na spotkania z artystami i rozmowy oraz na autorski przegląd płyt, głównie wydawniczych nowości z Polski, ale też ze świata.


Znaki, ślady, tropy

Joanna Hańderek

Znaki, ślady, tropy to autorska podróż po kulturze. To podróże nieoczywistości, druga strona kulturowego lustra. Prof. Joanna Hańderek zaprasza was serdecznie do rozmów pozornie łatwych i prostych, czasami nawet banalnych. Kultura ma swoje różne oblicza, w „Znakach, śladach, tropach” prof. Handerek będzie tropić i wyszukiwać to, co ukryte pod powierzchnią naszej wyobraźni czy przyzwyczajeń, zajrzy na drugą stronę lustra, przejdzie przez króliczą norę, czy wejdzie do zakamarków i kulisów naszej rzeczywistości. Razem z zaproszonymi rozmówczyniami i rozmówcami będzie się dziwić temu, co nas otacza.


AUDYCJE ARCHIWALNE

Audycja bez granic Stanisław Słowiński zaprasza w podróż po krajach, kontynentach, stylach i gatunkach. Muzyczny pamiętnik z podróży z muzyką dookoła świata; jazz, muzyka elektroniczna, muzyka świata; wspomnienia z tras, podróży. Opowieść o muzyce bez granic.Stanisław Słowiński - zdjęcie
Audycja freewolnaJakub Gucik zaprasza na muzykę spontanicznie improwizowaną.Jakub Gucik - zdjęcie
Audycja w języku ukraińskim. Czas na redefinicję sąsiedztwa! Polacy i Ukraińcy to sąsiedzi w sensie geograficznym, ale i codziennym: miejskim, kulturalnym, społecznym. Cotygodniowa audycja w języku ukraińskim, w czasie której raczymy Was dobrym brzmieniem, a także przeglądem najciekawszych wydarzeń kulturalnych. Program prowadzi Andrii Vedomyr Volynko – muzyk, perkusista, redaktor, a czasem też kompozytor, filmowiec, montażysta, animator, nauczyciel.
Autostopem przez Amerykę – audycja Kamila “Zielonego” Zielezińskiego ma na celu zapoznać słuchaczy z mitem amerykańskiego barda, trubadura – podróżującego przez życie, niejednokrotnie borykającego się z problemami egzystencji oraz fizyczności. Motywem przewodnim będzie artysta, w głównej mierze solista, opisujący na swój sposób otaczającą go rzeczywistość.  Dominować będzie szeroko pojęty amerykański folk, rejestrowany od lat 50-tych ubiegłego wieku do dzisiaj.
Backstage kulturalny
Backstage to nie loża. To miejsce, w którym bije serce każdego wydarzenia kulturalnego. Kręcą się po nim artyści, producenci, obsługa techniczna – wszyscy ci, których praca wpływa na efekt końcowy. To tam, w gwarze rozmów i energicznych działań rodzi się sztuka. Backstage to wszystko to, czego nie widać. Kultura od kuchni. Rozmawiamy z ludźmi, dla których to codzienna perspektywa i fascynująca przestrzeń. Słowo i muzyka. Zaprasza Ula Nowak.
Bass, bębny i inne instrumenty – w audycji tej Jacek Kochan zaprezentuje różne funkcje sekcji rytmicznych w jazzie na przełomie ostatnich 60 lat, od dixielandu, swingu, bebopu do dzisiejszego bardzo szeroko rozumianego jazzu i muzyki improwizowanej. Pojawią się tu muzycy z całego świata, zarówno bardzo znani, jak też ci mniej rozpoznawani, ale za to bardzo interesujący. Oczywiście w audycji nie zabraknie polskich jazzmanów.Jacek Kochan - zdjęcie
Czwartkowe noce grozy – Czwartkowe noce grozy w JAZZKULTURZE! W każdy czwartek w godzinach: 22:00 – 23:00 
Autorskie audycje z pogranicza Trash Metalu, Hard Core, Hard Rock, Punk Rock, Grunge, Industrial itd.
W każdym tygodniu kolejni autorzy przedstawiać będą swoich ulubieńców, źonąć ogniem, odprawiać dziwne rytuały, ale również powracać do przeszłości i z łezką w oku wspominać jak to kiedyś było fajnie. Raz w miesiącu autorzy połączą siły we wspólnej audycji.
W każdy czwartek, po godzinie 22 będzie naprawdę groźnie! 
Czy to jazz, czy nie jazz? – audycja prowadzona przez członków JAZZKULTURY. Co tydzień wybrani członkowie redakcji przynosić będą utwory niejednoznaczne gatunkowo i dyskutować czy to jeszcze jazz, czy już nie.
Do dzieła! Rozmowy o twórczości – Jak powstaje wiersz? Czy rzeźbiarzowi przeszkadza hałas? Czy komik śmieje się pisząc żarty? Zaproszeni przez Łukasza Wiśniewskiego goście oprowadzą nas po zakamarkach swych procesów twórczych.Łukasz Wiśniewski - zdjęcie
Dźwięki z drewna – temat przewodni audycji to muzyka akustyczna, głównie instrumenty strunowe, zero kabelków, wszystko czyściutko lub brudniutko, ale naturalnie. Będzie new acoustic, jazz, gypsy, folk, ethno, bluegrass, americana i nawet jakieś country się pojawi, i to nie raz. Nie będzie encyklopedycznie, a raczej na luzie. Zaprasza Maciej Trifonidis.
Flet i JazzLeszek Hefi Wiśniowski prezentuje nagrania i sylwetki flecistów, od początków jazzu do współczesności.
Привіт! We’re Anastasiia and Iryna – Ukrainian girls who came to Krakow for the volunteering project IntegrART! Together, we created „Glimpse of UA” to tell you more about Ukrainian culture and not only that! From vyshyvanka, borscht, Eurovision and bandura… Combining our interest in art, spirituality, music, fashion, social issues and psychology, we will give you informative and diverse episodes! We promise you cool content from different angles, interesting guests and fun facts all the way. Shall we start your ukrainization? Tune in every Friday at 10 AM!
The broadcast is supported by European Solidarity Corps program.
Ja swoje, on swoje – audycja, w której dwóch prowadzących – Krzysztof Pietraszewski i Jakub Gucik będzie dzielić włos na czworo, dyskutować i spierać się na temat różnych zjawisk i trendów w muzyce nowej, we wszystkich jej przejawach gatunkowych. Każda audycja będzie zaskakująca, tak dla słuchaczy, jak też dla redaktorów. Pietraszewski i Gucik, pozornie pochodzący z jednego środowiska „koledzy od współczechy” mają na jej temat często skrajnie odmienne opinie.
„Jazzówki” – spacer po jazzie i okolicach. W wygodnych jazzówkach – idealnych na wieczorne przechadzki i skoki w kałuże dźwięków. W przerwach od rytmicznego marszu – poezja, refleksyjne monologi głosów pokoleń i strefa oddechu. Od przestrzennego jazzu z nad Bałtyku do pobrzmiewającej poezją muzyki Krakowa – na wspólne wycieczki w „Jazzówkach” zaprasza Marta Goluch.
Jazz Club Dworek i okolice – to opowieść o jazzie w Dworku Białoprądnickim, ważnym ośrodku na kulturalnej mapie Krakowa, gdzie na przełomie lat 70. i 80. działał klub jazzowy. Narrację tej historii nakręcają archiwalne i nigdzie nie publikowane fotografie z koncertów, a całość ilustrują nagrania czołowych polskich artystów, którzy tam występowali. Prowadzą Bogdan Chmura i Wojciech Prażuch.
Jazz i muzyka świataMery Zimny i Maciej Trifonidis prezentują wybór muzyki, która powstaje na peryferiach jazzu i tzw. world music. Będą to często dalekie wyprawy i muzyczne podróże do ciekawych, mniej znanych miejsc.
Jazz jest jak przysiady, ale nie tylko… – audycja o analogiach pomiędzy muzyką, sportem, kulturą, a także koncerty na żywo. Zaprasza Maciej Trifonidis.Maciej-Trifonidis - zdjęcie
JAZKULTURA OBSERWUJE – Redaktorzy JAZZKULTURY dyskutują, analizują, informują,  prezentują nowe wydawnictwa, ciekawe zjawiska w kulturze i sztuce, poruszają tematy społeczne, ale również prowadzą spontaniczne rozmowy w JAZZKULTURALNYM gronie.
Wraz z Fundacją JAZZ PO POLSKU przygotowaliśmy dla Państwa retransmisje koncertów zarejestrowanych w roku 2023 w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”. Rozpoczynamy 11 grudnia, a retransmisje koncertów odbywać się będą każdego dnia, od poniedziałku do piątku do 4 stycznia 2024 r. włącznie.

Harmonogram:
11 grudnia – Mateusz Gawęda – funpage Trio
12 grudnia – Piotr Damasiewicz – Damas Into The Roots
13 grudnia – Stryjo
14 grudnia – Wojciech Jachna Squad
15 grudnia – Freddie Hendrix, Sylwester Ostrowski Music & Jazz Brigade
18 grudnia – M I S H A K A L I N I N & ROKSANA SMIRNOVA Duo
19 grudnia – Piotr Matusik Trio
20 grudnia – Pawel Kaczmarczyk Music Trio
21 grudnia – Siema Ziemia
22 grudnia – Sebastian Zawadzki Trio
25 grudnia – Michal Martyniuk Music Quartet
26 grudnia – Kuba Banaszek Quartet
27 grudnia – Dominik Wania Quartet
28 grudnia – Follow Dices
29 grudnia – Tomasz Chyła Quintet
2 stycznia – Ilona Damięcka Trio feat. Mateusz Smoczyński
3 stycznia – ZIEMIA
4 stycznia – Klawo
La Jungla
What could an Andalusian and a Basque person have in common, besides their
nationalities? We ask ourselves the same question. Join us in this journey where Alex (Málaga) and Arrate (Vitoria-Gasteiz), two Spanish volunteers in Krakow, will try to find out while entertaining you with various music around different topics for each week. From jazz to hip-hop, through boogaloo and rock, this show is expected to be a new surprise every week. We will be doing all of this in one of the things that we both do have in common: the Spanish language.

¿Qué pueden tener en común un andaluz y una vasca, además de sus nacionalidades? Nos hacemos la misma pregunta. Acompáñanos en este viaje donde Alex (Málaga) y Arrate (Vitoria-Gasteiz), dos voluntarios españoles en Cracovia, intentarán averiguarlo mientras te entretienen con música variada en torno a diferentes temas para cada semana. Desde el jazz al hip-hop, pasando por el boogaloo y el rock, se espera que este programa sea una nueva sorpresa cada semana. Todo esto lo haremos en una de las cosas que ambos tenemos en común: el castellano.
Mapa ŚwiataMery Zimny i Maciej Trifonidis będą się łączyć z naszymi rodakami, ziomami 😉, ludźmi kultury, artystami, mieszkającymi w różnych, często odległych i egzotycznych zakątkach świata. Rozmowy kręcić się będą wokół muzyki, kultury, życia codziennego, ale też wielu ważnych spraw światopoglądowych. Dowiemy się jak tam jest, jak się żyje i co dzieje się w sferze kultury. Przede wszystkim jednak poznamy charakterystyczną dla tych zakątków muzykę.
Muzyka dla ludzi – wywiady z artystami i ludźmi kultury o muzyce ich życia, inspiracjach, twórczości i historie o tym, jak to się stało, że dziś grają lub słuchają takiej muzyki, a nie innej… O muzyczne opowieści zaproszonych gości wypytuje Miłosz Skwirut.Miłosz Skwirut - zdjęcie
Andrzej Wodziński prezentuje muzyków, aktorów, artystów, tych znanych i tych którzy dopiero zmierzają do sławy. Audycja o muzyce niepospolitej, teatrze, teatrze muzycznym, muzyce w teatrze i śpiewających aktorach. Muzyka filmowa, filmy muzyczne, filmy i książki o muzyce i muzykach. Wybierzemy się też w muzyczne podróże, aby przybliżyć słuchaczom muzykę etniczną Bałkanów, Karpat czy gór Armenii i Gruzji… Audycja odkrywa ludzi, filmy, książki, spektakle, miejsca i wydarzenia, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach serwisów informacyjnych. Na antenę będziemy również przemycać… muzykę poważną!
Muzyka Orientu z Bliskiego WschoduWassim Ibrahim zapoznaje słuchaczy z historią muzyki orientalnej od czasów Mezopotamii aż do dziś, odmalowując przekrojowy obraz powstającej przez tysiąclecia kultury muzycznej Bliskiego Wschodu.Wassim Ibrahim - zdjęcie
Muzykoteka – audycja, po której możesz wszystkiego się spodziewać. Odkrywaj nowe nurty, wspominaj stare gatunki, daj się zaskoczyć eksperymentom. Skonfrontuj się z tematem odcinka albo razem z gościem poszperaj w płytach! Bez ograniczeń gatunkowych. Zaprasza Krzysztof Pietraszewski.Krzysztof Pietraszewski - zdjęcie
Nie samym jazzem żyje GrzechGrzegorz Telega o szacunku do Roberta Smith’a, o zazdrości wobec Chrisa Cornella, o fascynacjach Pattonem, Biafrą, Litzą, Titusem, Budzyńskim i wieloma innymi. Nie poznacie Grzecha 😉
Audycja w ramach cyklu Czwartkowe noce grozy.
Od słowa do słowa to barwny patchwork złożony z obecnych w rozważaniach, opowieściach i rozmowach słów, zszyty szlachetną nicią dźwięku. Zaglądamy tu do literatury, poezji, filozofii i malarstwa. Gościmy tych, których życiem sztuka, wsłuchujemy się w ich historie. Zapraszamy Artystów młodych, by i oni oprowadzili nas po swoich Światach. Stwarzamy przestrzeń bezpieczną i czułą. Zaprasza Tadeusz Marek.
Opowieści z czasów końca to audycja opowiadająca w mroczny i osobliwy sposób o czasach końca. Słuchowisko przeznaczone jest dla osób otwartych na alternatywne częstotliwości. Zaprasza Kamil “Zielony” Zieleziński.
Audycja w ramach cyklu Czwartkowe noce grozy.
OrganoleptykKajetan Galas prezentuje nagrania, na których możemy usłyszeć uwielbiany przez jednych a znienawidzony przez innych dźwięk organów Hammonda. Od muzyki Gospel do Stockhausena, od Jimmy Smitha do Cory Henry’ego. Od Deep Purple po Lachy Doly’ego, od Larry Younga po Larry Goldingsa. Organiści znani i ci mniej znani grający jazz, soul, rocka, blues, gospel, klasykę i muzykę świata.
W audycji Palić i grabić, ale z kulturą! Maciej Trifonidis prezentował będzie ciężkie i bardzo ciężkie brzmienia, które fascynowały go od zawsze i fascynują do dzisiaj. Nie będzie country ani reggae!  Zabrzmi AC/DC, Motorhead, Sepultury, Slayera, Mesugahh, Ironów, Led Zeppelin, ale też trochę punk rocka czy grunge. Zasnąć się nie da 😉
Audycja w ramach cyklu Czwartkowe noce grozy.
Maciej-Trifonidis - zdjęcie
PasibrzUcho – gastronomiczna gawęda propagująca bomberseksualność w duchu ciałopozytywności. Ociekające smakiem potrawy w akompaniamencie wysokokalorycznej i leniwie snującej się muzyki przedstawia Krzysztof PasibrzUcho Pietraszewski.Krzysztof Pietraszewski - zdjęcie
Playlisty Artysty – goście audycji Grzegorz Telegi “Jazz i Grzech”, a także inni artyści przygotowują dla słuchaczy JAZZKULTURY listy utworów swoich ulubionych autorów. Bywa, że playlisty układa autor audycji, kiedy ich bohaterami są wielcy, często już nieżyjący artyści. Moc świetnej muzyki!
Na platformie Mixcloud, na której umieszczone są podcasty “Playlisty Artysty”, przy każdym z nich wymienione są utwory składające się na poszczególne playlisty.
Poczuj Afrykę – Abalye Badji zaprasza do posłuchania muzyki afrykańskiej.
Pograjmy na emocjach to audycja Kacpra Piećko skupiająca się na najważniejszym aspekcie muzyki i ogólniej, sztuki czyli emocjach. O to w końcu chodzi w muzycznym wyrażaniu siebie. Jazzowe i okołojazzowe utwory puszczane na antenie radia zaoferują słuchaczom wachlarz emocji, od szalonych agresywnych improwizowanych dźwięków powodujących radość na twarzach słuchaczy po wolne, pełne zadumy zadęcia uświadamiające, że można na chwile stanąć w miejscu i zastanowić się nad kilkoma sprawami. Nie zabraknie również gości którzy mogą proponować swoje kompozycje i pokazać słuchaczom swój punkt widzenia. Od czasu do czasu można będzie się spodziewać grania na żywo, będzie to idealna okazja by posłuchać jak emocje, które są kluczowe, przekazywane w czasie rzeczywistym malują przed słuchaczem obrazy, dla każdego trochę inne.
Ragazza italiana Marta Radaelli – what about an Italian volunteer girl in Krakow? If you want to know, you are in the right place. Marta will share you her adventure in Poland for one year, She will make you discover the best of Polish culture, telling about food, celebrations, traditional music, dance and much more! Stay curious. This program will be in Italian!
SabatCzwartkowe noce grozy – redaktorzy JAZZKULTURY połączą siły we wspólnej audycji.
Scena młodychMery Zimny prezentuje nowe zespoły, projekty, płyty.
/serioDominik Górka wraca do pytania, czym jest kultura. Wieczorna audycja o muzyce, literaturze, sztuce i nauce, które zmieniają na lepsze. I o ludziach, bo razem z gośćmi Dominik słucha jazzu i zastanawia się, po co to wszystko. Nie zawsze na poważnie. Zawsze na serio.Dominik Górka - zdjęcie
Soul Mine nie jestem osobą, która mogłaby nazwać się znawczynią muzyki. Z pewnością i czystym sumieniem mogę jednak nazwać siebie jej odkrywczynią. Mam przyjemność i przywilej życia, współbycia i poznawania ludzi tworzących różnorakiego rodzaju sztukę, z których inspirację do słuchania i przeżywania dźwięków czerpię pełnymi garściami. Podczas tych godzinnych spotkań na antenie JAZZKULTURY, chciałabym się z Wami tym wszystkim po prostu podzielić. W końcu cóż może być bardziej ekscytujące niż wspólne odkrywanie? 
Zaprasza Zuza Baum
Spontaniczne dźwięko–wędrowanie – audycja o muzyce improwizowanej i filozofii. Zaprasza Rafał Mazur.Rafał Mazur - zdjęcie
The Message Of Rap to kooperacja krakowsko- warszawska, dwóch DJ-ów i kolekcjonerów płytowych, którymi są DJ Plash One, Hirek Wrona i Plash Jr.
Audycja jest nie kończącą się podróżą przez dźwięki wchłonięte i wygenerowane przez kulturę hip-hop. To rozmowy dwóch fanatycznych miłośników gatunku przez pryzmat granych przez nich setów. To ich wiedza i energia. To również dźwięki z trudno dostępnych płyt. Audycja będzie miała 3 wymiary: muzyczno-słowne audio, słowne audio i wideo-rozmowę. Program będzie zawierał nie tylko aktualności ze świata rapu, ale również odniesienia do tzw. „złotej ery” oraz związków gatunku z innymi stylami muzyki.
The Theatre Show to zupełnie nowy program w JazzKulturze rozpoczynający się 10 lutego. Jego autor zabierze Cię w teatralną podróż – od recenzji i wiadomości, po to, co dzieje się na scenie i poza nią. Rozmawiać będziemy z ludźmi z branży, którzy będą dzielić się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami (i sekretami) oraz swoją wiedzą, aby wyjawić wszystko o świecie teatru! Będzie też kilka niespodzianek… The Theatre Show – to (drugie) najlepsze miejsce w domu! Zaprasza Don Allen.

The Theatre Show is a brand new show on JazzKultura starting 10th of February.
It will take you on a complete theatrical journey – from reviews and news, to what happens on and off the stage from people who work in the industry, and they’ll be sharing their experiences (and secrets) as well as their insider-knowledge to reveal all about the theatre world!
There will also be a few surprises in store… The Theatre Show – it’s the (second) best seat in the house! Don Allen invites.
Szafa Melomana – comiesięczna audycja Mateusza Ciupki będąca rozmową z wybranym bohaterem jego autorskiego podcastu “Szafa Melomana”. Jest to prezentacja artystów/zagadnień związanych z muzyką klasyczną.
Szafa Melomana to blog o muzyce klasycznej założony w 2018 roku. W 2021 roku został przekształcony w podcast, na który składają się rozmowy z zaproszonymi gośćmi – ludźmi tworzącymi środowisko muzyki klasycznej: wykonawcami muzyki, kompozytorami, organizatorami życia muzycznego, krytykami i pasjonatami klasyki. W Szafie gościli m.in. pianistka Lidia Grychtołówna, kompozytor Romuald Twardowski, klawesynista Marcin Świątkiewicz, krytyczka operowa Dorota Kozińska, skrzypaczka Martyna Pastuszka, gambista Krzysztof Firlus, szef Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus czy specjalistka od wizerunku i budowania marki artysty Anna Proszowska-Sala. Odcinki pojawiają się w każdy poniedziałek na popularnych platformach podcastowych: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor i in. Szafa Melomana funkcjonuje także na Facebooku oraz Instagramie.
W Baranach wszystko gra Marynia Gierat i Ola Starmach (Kino Pod Baranami) zapraszają na pogadanki o filmach, zapowiedziach kinowych i… muzyce – nie tylko filmowej!
W cztery oczy o jazzie – artysta jako solista. Audycja o solowych projektach muzycznych połączona z występami na żywo. Prowadzi Mery Zimny.
Więcej basu! – jeśli zwykle włączając muzykę, szukasz pokrętła do podbicia niskich tonów, ta audycja jest dla Ciebie! Miłosz Skwirut prezentuje sylwetki bardziej lub mniej znanych basistów i kontrabasistów, zwraca uwagę na basowe solówki i stara się, żeby w niskich częstotliwościach niczego nie brakowało.Miłosz Skwirut - zdjęcie
Wiśnioteka to audycja, w której Łukasz Wiśniewski prezentował będzie swoje ulubione piosenki. Więcej założeń programowych brak, wobec czego, spodziewać się można rzeczy najróżniejszych – od piosenek o listonoszach po protestsongi; od bluesa po tango; od Dylana po Krawczyka.
Wszystko wolno – tytuł dokładnie opisuje zawartość. Gramy jazz, ale też blues i inną dobrą muzykę, pod jednym warunkiem: podchodzą nam wolne numery. Godzina z Dominikiem Górką podczas której wszystko wolno to wieczór, gdy nie musicie się spieszyć nawet z mieszaniem herbaty.Dominik Górka - zdjęcie
Wydaje się – audycja prezentująca niezalowe wydawnictwa muzyczne z Krakowa, kraju i świata. Przewodnikami po płytach, profilach i charakterystyce kolejnych tabeli będą osoby prowadzące te domy wydawnicze. Spojrzymy na nie od wewnątrz, oczami tych, którzy je kształtują. Autorska audycja Krzysztofa Pietraszewskiego.Krzysztof Pietraszewski - zdjęcie
Z małej chmury duży jazz to nowy cykl, w którym Bogdan Chmura prezentował będzie szerokie spektrum jazzu nowoczesnego – od post-bopu i muzyki modalnej lat 50. po free na różne składy i dzieła Trzeciego Nurtu. Nie zabraknie fusion, funky, elektroniki oraz kierunków łączących jazz z innymi gatunkami – klasyką, ethnic, muzyką eksperymentalną i filmową. Przypomniani zostaną wielcy, dziś już nieco zapomniani twórcy, oraz mniej znane nagrania legendarnych muzyków. Prowadzący skorzysta także z zasobów polskiego jazzu, wydobywając stamtąd albumy, po które fani sięgają rzadko. Bogdan Chmura - zdjęcie
Zimnym uchemMery Zimny zaprasza na autorski przegląd płyt oraz rozmowy z gośćmi i muzykę na żywo.
Znaki, ślady, tropy to autorska podróż po kulturze. To podróże nieoczywistości, druga strona kulturowego lustra. Prof. Joanna Hańderek zaprasza was serdecznie do rozmów pozornie łatwych i prostych, czasami nawet banalnych. Kultura ma swoje różne oblicza, w „Znakach, śladach, tropach” prof. Handerek będzie tropić i wyszukiwać to, co ukryte pod powierzchnią naszej wyobraźni czy przyzwyczajeń, zajrzy na drugą stronę lustra, przejdzie przez króliczą norę, czy wejdzie do zakamarków i kulisów naszej rzeczywistości. Razem z zaproszonymi rozmówczyniami i rozmówcami będzie się dziwić temu, co nas otacza.
Skip to content